Кривична пријава за злоупотребе у преузимању акција Луке "Београд"

07. јун 2010

Савет за борбу против корупције поднео је кривичну пријаву против 17 особа због сумње да су током 2005. године у незаконитом поступку преузимања акција Луке Београд, држави нанели штету од најмање 21 милион евра. Уз кривичну пријаву предати су докази о незаконитом поступању надлежних институција и одговорних лица у тим институцијама приликом преузимања акција Луке Београд, из којих се, између осталог, види да су осумњичени, уместо да заштите интересе државе, сакрили информације о стварној вредности акције, која је према процени вредела приближно 23 евра. Упркос чињеници да су знали стварну вредност, акције Луке Београд продате су предузећу Ворлдфин из Луксембурга по цени од 9 евра, па су мали акционари добили износ мањи од једне половине тржишне вредности акције. Савет за борбу против корупције, упркос опструкцијама појединих институција, прикупио је и Тужилаштву предао и обимну документацију која указује на читав низ других незаконитости у поступку преузимања акција Луке Београд, која иначе, спада у општа добра на која се примењују одредбе Закона о концесијама, што преузимању акција овог предузећа даје посебан значај за грађане Србије.

Из бројних истраживања феномена системске доминантне корупције, која су поред Савета за борбу против корупције урадили медији и други актера у јавном животу, јасно се види да у Србији постоји спрега крупног капитала, криминала и политичке власти. На ову спрегу недавно је упозорио и Председник Републике. Упадљиво је, међутим, да се она не види у поступцима које надлежни државни органи покрећу против осумњичених за корупцију. Искуства Савета указују да уколико се ефикасно не процесуирају дела која произилазе из спреге криминала и финансијских и политичких центара моћи, у Србији неће бити озбиљне борбе против корупције. Процесуирање ових дела је од кључне важности за очување угледа институција надлежних за кажњавање корупције. Истражујући феномене доминантне системске корупције, Савет је протеклих година успео да од државних институција и грађана прибави ваљану документацију, тако да ћемо поднети кривичне пријаве и у другим случајевима у којима смо дошли до релевантних доказа, да би смо на тај начин помогли раду тужилаштва. Сматрамо да је кажњавање корупције пресудан елеменат борбе против корупције, односно да документација коју смо годинама прикупљали не треба да остане само део извештаја за Владу са препорукама како да се убудуће отклоне узроци корупције. За ефикасну борбу против корупције, подједнако је важно да се за ова дела одговара.

Савет за борбу против корупције у овом тренутку неће износити имена лица против којих је поднета кривична пријава, како се не би стварао притисак на рад тужилаштва. Будући да се ради о добро истраженом феномену доминантне системске корупције и да су уз кривичну пријаву достављени релевентни докази, очекујемо да ће тужилаштво брзо покренути поступке и о томе обавестити јавност. 


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...