Нема заштите бораца за слободу медија

24. јул 2015

Извор: EurActiv

Илустрација: ShutterstockОмбудсман Саша Јанковић изјавио је 20. јула да у Србији нема заштите оних који отворено устају потив притиска на медије, и нагласио да слобода медија не треба да зависи од хероја и појединаца, већ од целокупног друштва и институција. На дводневном скупу ,,Слобода говора, слобода медија и (ауто)цензура у земљама ОЕБС-а” у Београду заменик шефа мисије ОЕБС у Србији, Мајкл Ујехара истакао је да земље Западног Балкана треба да заједно раде и на јачању слободе медија, а извршна директорка Хелсиншког одбора за људска права Изабела Кисић рекла је да се у српскм медијима још увек релативизује одговорност Србије за злочине у сукобима током 90-их година.

,,Однос званичника према слободи медија не показују закони и изјаве, јер се данас сви за то залажу, и нећете чути отворену негацију слободе медија”, казао је Јанковић.

Он је истакао да се слобода медија у Србији данас заснива на новинарима, уредницима и појединцима које нема ко да заштити уколико критикују владу и уколико оно што износе буде окрактерисано као ,,неконструктивно”.

,,У том контексту разумљива је и појава аутоцензуре, јер слобода медија не треба да се заснива на херојима”, казао је Јанковић.

Он је поручио да слобода медија није привилегија, већ нужност, да би се заштитила сва остала права и слободе. 

Ипак, према његовим речима поједини медији су својим начином извештавања део проблема.

Шеф радне групе за преседавање Србије ОЕБС-ом Дејан Шаховић истакао је да су примена закона и њихово поштовање кључ слободе медија.

,,Кључно је примењивање и праћење закона, да се утврди колико они одговарају реалности”, казао је Шаховић.

Он је најавио скуп планиран у Београду за децембар, на којем би земље ОЕБС-а требало и да усвоје декларацију о слободи медија.

Удружити напоре на Западном Балкану

Међународни представници из мисије ОЕБС-а и дипломате указали су на глобалне проблеме слободе медија, а као посебно алармантно навели су убиства, насиље над новинарима и суђења новинарима због њиховог писања и ставова.

Заменик шефа мисије ОЕБС у Србији, Мајлк Ујехара истакао је да земље Западног Балкана, већ повезане културом и наслеђем, треба да заједно раде и на јачању слободе медија.

,,Србија и све земље Западног Балкана, институције и невладине организације имаће пуну подршку ОЕБС-а у борби за слободу медија”, казао је Ујехара.

Извршна директорка Хелсиншког одбора за људска права Изабела Кисић је указала на одговорност медија током сукоба 1990-их година и на то да се у српскм медијима још увек релативизује одговорност Србије.

Као пример за то навела је извештавање о недавном обележавању 20 година од злочина у Сребреници.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...