ТС: Закон није довео до професионализације јавних предузећа

06. новембар 2014

Извор: EurActiv

Фото: Медија центар БеоградИстраживање које је спровела Транспарентност Србија о спровођењу Закона о јавним предузећима показало је да многе одредбе тог закона још нису примењене и да су постојећи недостаци довели до штетних решења, речено је 5. новембра на представљању тог истраживања. Указано је да јавна предузећа нису професионализована, да њихов рад и даље није транспарентан, као и да се планови пословања не усвајају на време. Истраживање је спроведено на узорку од 25 републичких, покрајинских и локалних предузећа.

,,Стекли смо утисак да се није постигла воља да се спроведе департизација, односно професионализација јавних предузећа за 22 месеца од када је усвојен Закон о јавним предузећима”, изјавио је сарадник ТС Златко Минић на конференцији за новинаре.

Он је истакао да је за деполитизацију и професионализацију јавних предузећа потребно и да се, поред јасних конкурса за избор директора, обезбеди да надзорни одбори буду стручни и стимулисани да раде свој посао.

Истраживање ТС о примени Закона о јавним предузећима, који је донет крајем 2012, а спроведен на узорку од 25 републичких, покрајинских и локалних предузећа, показује да тај закон представља један од најкрупнијих примера изневерених обећања и очекивања.

Према речима програмског диркетора ТС Немање Ненадића, Закон о јавним предузћима је донео битна унапређења, али има и решења која спречавају његово спровођење.

Како је навео, иако Закон прописује да конкурси за директоре буду расписани у свим јавним предузећима најкасније до 30. јуна 2013. године, влада Србије је одлучила да не распише изборе у пет од 13 посматраних републичких јавних предузећа.

Конкурси су, према његовим речима, расписани само у два случаја, а више од годину дана касније завршен је само један - у јавном предузећу Електропривреда Србије.

Ненадић је навео да су у покрајинским и локалним јавним предузећима конкурси окончани у већини случајева, али да и ту није дошло до деполитизације, што како је додао, показује масован избор ранијих вршилаца дужност уз јасно идентификовање њихове партијске припадности у локалним медијима.

Као проблеме Ненадић је навео и да рад јавних предузећа и даље није транспарентан, као и да се планови пословања не усвајају на време.

Према навлединој организацији ТС, ниједно предузеће из узорка није објавило све обавезне документе на свом сајту (годишњи програм пословања, тромесечне извештаје о реализацији, ревидиране финансијске годишње извештаје са мишљењем ревизора, састав и контакте НО и директора).

Додатан проблем за транспарентност представља то што Влада Србије и Владине конкурсна комисија нису доставиле тражене податке о конкурсима, навели су представниоци ТС.

Председник ТС Владимир Гоати је оценио да ће бит тешко средити стање у јавним предузећима која су последњих 15 година ,,импрегнирана” политичким кадровима и истакао да то представља грандиозан задатак за политички врх Србије.

,,То су стечена права и покушај редистрибуције се на хиљаду начина избегава”, рекао је Гоати.

Председница Одбора Скупштине Србије за привреду Александра Томић сложила се да постоје потешкоће код спровођења Закона о јавним предузећима, али је истакла да ће промене у раду јавних предузећа и начину размишљања пословодства бити на мети посланика.

Она је истакла да до професионализације рада јавних предузећа мора што пре да дође, јер буџет не може више да поднесе трошкове које праве јавна предузећа.

Томићева се још сложила да процес избора директора јавних предузећа мора да буде јасно дефинисан, као и да они сносе одговорност за свој рад.

Background

Европска комисија је у извештају о напретку Србије из октобра 2014. оценила да примена новог Закона о јавним предузећима није донела довољно побољшања и да та предузећа и даље имају много запослених и нису ефикасна.

Србија, такође, треба да уложи веће напоре како би смањила ниво субвенција који је висок и додатно се благо повећао у првој половини 2014. године, оценила је Европска комисија и препоручила Србији да реформише државне монополе и повећа ефикасност јавних предузећа уопште узев, између осталог јер тако неефикасан систем гуши привреду.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...