- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Рекли су
- /
- Слобода говора угрожена у Србији, Турској и Италији

Слобода говора угрожена у Србији, Турској и Италији
Извор: EurActiv
Новој платформи за бележење кршења слободе говора, која је покренута крајем маја, до сада је пријављено више од 170 случајева у земљама чланицама ЕУ и кандидатима за чланство, саопштио је 8. јула овај портал. Сваки други случај пријављен је из јужне или југоисточне Европе.
Организације Индекс он сензоршип - Индекс цензуре (Index on censorship) из Лондона и Осерваторио Балкани е Каукасо - Посматрачница за Балкан и Кавказ (Osservatorio Balcani e Caucaso) из Италије покренуле су крајем маја интернет сајт mediafreedom.ushahidi.com који бележи кршење слободе медија у земљама чланицама ЕУ и државама кандидатима за Унију. Сајт прикупља и мапира информације о кршењу слободе медија које добије од медијских професионалаца и грађана новинара.
Висока концентрација кршења примећена је у Турској, Италији и Србији, наводи се у саопштењу.
У Турској је пријављено 17 случајева, а финансијски и правни притисци су, како се чини, главно оруђе које се користи да ућутка критичке гласове.
У Србији где је пријављено 16 случајева, катастрофалне поплаве у мају покренуле су низ забрињавајућих поступака због којих су међународна и локална заједница почеле да преиспитују стање медијских слобода и ширење цензуре у земљи. Неколико блогова су блокирани и нападнути после критиковања улоге владе и њене реакције на поплаве, пише у саопштењу.
У Италији је пријављено 15 случајева, међу којима су и претње и напади.
На сајту се указује да су примећени неки заједнички трендови. Како се наводи преко 40 пријављених случајева односи се на правне мере предузете према новинарима или медијским кућама, што указује на велику потребу за правну подршку и заштиту оних који су погођени.
,,Иако постоји неколико удружења и невладиних организација које нуде такву подршку, новинари често не добију потребну помоћ на време, ако је уопште и добију”, наводи се у саопштењу.
У међувремену, како се наводи, настављају да се користе хапшења, физички и вербални напади као средство за застрашивање или крњење угледа професионалаца.
У неким случајевима, пише у саопштењу новинари се приводе на терену без јасног објашњења или налога и пуштају се тек неколико сати касније када више не могу да покривају жељене догађаје.
Индекс он сензоршип из Лондона је међународна организације основана 1972. године и промовише слободу говора и изражавања. Поред новинара, организација штити и права писаца, корисника друштвених мрежа, блогера, уметника, научника активиста и грађана.
Oservatorio Balkani e Kaukazo извештава о друштвенополитичким и културним дешавањима у југоисточној Европи од 2000. године.
Нови портал је део пројекта који подржава Европска комисија.