Тренд да су судије криве за све

16. мај 2014

Извор: Б92

Аутор: Танјуг

Београд -- Грађани доживљавају правосуђе као место велике корупције, закључено је на скупу посвећеном судијској етици и борби против корупција у правосуђу.

Грађани доживљавају правосуђе као место велике корупције, мада истраживања показују да носиоци правосудних функција нису у врху такве лествице, али у раду јесу изложени спољним и утицајима политичких партија, закључено је данас на том скупу.

Председник Удружења тужилаца и заменика јавних тужилаца Горан Илић рекао је да сва истраживања спроведена протеклих година показују да тужиоци раде ,,под облаком стрепње и страха, да нису самостални у односу на извршну и законодавну власт, а да посебан проблем представља утицај адвоката чланова странака на власти”.

Он се позвао на истраживање Цесида из 2012. године, које је обухватило 521 тужиоца, и које је показало став већине, да напредовање и избор не зависе од знања и образовања које имају, већ да је пресудан политички утицај.

Илић је као један од већих проблема навео и то што поједине средине немају довољан број тужилаца, нарочито после доношења новог Законика о кривичном поступку, што доводи до блокаде рада и као примере навео Прокупље, Панчево и Београд.

Судија Привредног апелационог суда у Београду Ивана Павловић сагласна је са колегом Илићем у вези са независношћу и каже да и судије раде под притиском и да их друштво често доживљава као дежурне кривце.

,,Тренд је да се судије окривљују за све, они су дежурни кривци и то изгледа свима одговара, али анкете не стављају судије на прво место када је реч о перцеприји корупције”, рекла је Павловић.

Према њеним речима, судије, као и тужиоци, осећају дозу различитих притисака, али томе морају да одоле.

Учесницима скупа обратио се и амбасадор Немачке Хајнц Вилхелм, који је изнео искуства немачких привредника који послују у Србији.

,,Како чујем од немачких привредника који раде у Србији, проблем српског правосуђа је независност судија, трајање поступка и то што се дуго чека на извршење пресуде”, рекао је амбасадор.

Директор Правосудне академије Ненад Вујић такође сматра да је поверење грађана у судије и тужиоце све мање и да у тој области мора много да се ради како би се поправио тај утисак.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...