Девенпорт: Непријатни и неприхватљиви проблеми у медијима

12. мај 2014

Извор: Блиц

Аутор: ФоНет

Важна тачка преговора ЕУ и Србије биће поштовање људских и мањинских права, како националних мањина, тако и других, попут ЛГБТ популације, изјавио је шеф Делегације ЕУ у Србији Мајкл Девенпорт и подржао нове медијске законе, али сматра да је општа ситуација у медијима ,,јако незадовољавајућа” и да су неки феномени веома непријатни и неприхватљиви.

Мајкл Девенпорт, Фото: З. Лончаревић

Он је, у интервјуу ФоНету, подсетио да је Србија потписала све међународне споразуме и конвенције у области људских и мањинских права, али њихова имплементација мора да буде у складу са међународним обавезама и стандардима.

Због тога ,,желимо да почнемо са овим прироритетом у преговорима”, у оквиру поглавља 23, прецизирао је Девенпорт и оценио да је веома битно да стратегија за борбу против дискриминације буде спроводена акционим планом у овој области.

,,Сада чекамо следећи нацрт овог плана”, додао је Девенпорт и нагласио да ЕУ ,,јако подржава” медијску реформу, на основу пакета закона који је припремила претходна влада.

Он је навео да су већ припремљени нацрти закона о јавном информисању и електронским медијима, док ,,још иде рад” на закону о јавним сервисима, истичући да охрабрује што је премијер Александар Вучић у експозеу поменуо пакет ових закона, чије је усвајање означио као приоритет за ову владу.

,,Наравно да је усвајање нових закона веома битно, али треба да дође и до њихове имплементације”, напоменуо је Девенпорт, који сматра да је у томе важна улога парламента, али и цивилног друштва.

,,Мислим да су сви свесни да је општа ситуација медија у Србији још увек јако незадовољавајућа и због тога су ти нови закони веома битни”, образложио је Девенпорт и указао да још постоје ,,феномени који су веома непријатни, чак и неприхватљиви”.

,,На пример, чињеница да подаци из званичних истрага цуре у јавност кроз неколико медија није прихватљива, не иде у корист права грађана и не иде у корист праведног и демократског система у Србији”, илустровао је Девенпорт.

Он, такође, мисли ,,да је веома опасно то што видимо у вези са нападима у вашим медијима на организације и личности, на веома личан и неприхватљив начин”.

,,Добро је, наравно, да су представници владе осудили ове нападе, нарочито у два случаја”, али Девенпорт мисли да је појава ових напада веома забрињавајућа.

Он је, истовремено, указао и да неки примери поређења представника цивилног друштва, с једне стране, и криминалаца, с друге стране, представљају ,,јасно кршење стандарда понашања у медијима, као и права тих појединаца и организација”.

,,Очекујемо да институције које имају одговорност за стандарде у медијима реагују на такве случајеве”, рекао је Девенпорт о додао да би требало појачати и улогу независних инсититуција, као што су Савет за штампу и Радиодифузна агенција.

,,И сами медији, уредници и новинари, кроз асоцијације медија и новинара, имају одговорност да раде у корист подстицања нивоа професионализма”, поручио је Девенпорт, који сматра да је то ,,нешто што мора трајати, јер нема брзих решења, али би требало да идемо у том правцу”.

Као засебно питање, он је поменуо финансирање медија, објашњавајући да је један од важних циљева пакета нових закона транспарентност финансирања, нарочито државног финансирања, као и транспарентност власништва у медијима.

Пројектно финансирање медија је концепт који је веома битан, али ће бити изазов обезбедити транспарентност у свим процедурама таквог начина финансирања, јер без тога неће бити напретка и побљшања ситуације, напоменуо је Девенпорт.

,,Још би требало да кажем да јавни сервиси имају своју битну улогу”, истакао је Девенпорт и нагласио да је битно да јавни сервиси буду спремни да критикују власт и владу, али да је ,,наравно битно и да власт то разуме”.

Нема сумње да постоји феномен аутоцензуре, не само у Србији, оценио је Девенпорт и зато од власти и институција владе очекује да раде у правцу ширења простора за изражавање независних мишљења.

,,Обрнуто говорећи, сваки притисак на медије наравно није прихватљив”, нагласио је Девенпорт и додао да је веома позитивно то што је Медијска стратегија постала један од највећих приоритета за нову владу.

Према речима Девенпорта, нова влада ће бити у прилици да побољша ситуацију у медијима, али само уз ефикасну сарадњу са самим медијским сектором и представницима медијских организација, уз активно учешће цивилног друштва.

Упитан колико ће то бити могуће, не само у медијима, него и у другим областима, будући да власт нема озбиљан коректив, јер је опозиција слаба и у лошем стању, Девенпорт је одговорио да је ,,опозиција потребна у свакој демократији”.

,,Мислим да и у Србији политичка опозиција има веома битну улогу у парламенту и ван парамента да изражава своје мишљење и критикује, што потребан знак здраве демократије”, закључио је Девенпорт.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...