- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Рекли су
- /
- Санадер осуђен на девет година затвора и враћање новца

Санадер осуђен на девет година затвора и враћање новца
Извор: EurActiv
Аутор: Мирјана Вујовић Ђурак, дописница агенције Бета
Бивши хрватски премијер и председник Хрватске демократске заједнице (ХДЗ) Иво Санадер осуђен је 11. марта за корупцију на укупно девет година затвора и мораће да врати око 15 милиона нелегално стечених куна (око два милиона евра). Тај новац биће одузет са његових блокираних рачуна, али и рачуна чланова његове породице. Пресудом загребачког Жупанијског суда, ХДЗ, као прва странка која се терети за корупцију, проглашена је кривом и мораће да врати око 24 милиона куна. Тужилаштво је Санадера, ХДЗ и девет физичких и правних лица теретило за извлачење око 10 милиона евра из државних предузећа и институција преко маркетиншке агенције Фими-медија.
И остали оптужени у случају Фими-медија проглашени су кривим за удруживање, по налогу првооптуженог Иве Санадера, за извлачење новца из државних институција и предузећа.
Другооптужени Младен Баришић, бивши благајник ХДЗ-а и шеф царине, који тврди да је све радио по Санадеровом налогу, осуђен је на три године затвора, колико је тужилаштво тражило.
Књиговођа ХДЗ-а Бранка Павошевић осуђена је на годину и по, а власница маркетиншке агенције Фими-медија Невенка Јурак, преко које је новац извлачен, на две године затвора.
Бивши портпарол владе и ХДЗ-а Ратко Мачек осуђен је на годину дана затвора условно.
У највећем корупционашком случају у хрватској политици, Санадера и ХДЗ, заједно с још девет физичких и правних лица, тужилаштво је теретило за извлачење око 10 милиона евра из државних предузећа и институција преко маркетиншке агенције Фими-медија.
Највећи део новцао наводно је завршио у ,,црном фонду” ХДЗ-а и код Санадера.
Суђење је трајало око две године и испитано је око 300 сведока.
Канцеларија за борбу против корупције и организованог криминала тражила је у завршној речи максималну затворску казну за првооптуженог Иву Санадера, 15 година затвора, као и да му се одузме 23,7 милиона куна, колика је разлика између имовине његове породице и власништва чије порекло може да докаже.
За разлику од Санадера, који од почетка негира кривицу и тврди да је жртва политичког прогона који је наредила његова наследница на челу владе и ХДЗ-а Јадранка Косор, тужилаштво је за оптужене који су признали кривицу и утврдили да су све радили по налогу бившег шефа предложило знатно ниже казне.
За ХДЗ, УСКОК је тражио одузимање више од 30 милиона куна (око четири милиона евра) противправне имовинске користи.
Главни сведок тужилаштва, Младен Баришић, током судског поступка бранио се ћутањем, па су на суђењу читани његови искази из истраге. У њима је признао да је по Санадеровом налогу извлачио новац којим се пунила тзв. црна благајна ХДЗ-а, док је део од два милиона евра предао лично Санадеру.
Уз то, нелегални новац, како је навео Баришић, коришћен је за изборне кампање, плаћање певача, куповање медија, уметнина и скупих одела за бившег премијера, европске лобисте, летовања за чланове његове породице, плаћање увоза луксузних олд-тајмера ,,мерцедеса” за једног његовог пријатеља, па чак и за одећу службеница у влади.
Наводно је и певачу познатом по усташкој иконографији Марку Перковићу Томпсону плаћемо пола милиона евра да у предизборној кампањи не наступа за ХДЗ-ову конкуренцију.
Кривицу је, уз Санадера и ХДЗ, одбацио и њихов бивши портпарол Ратко Мачек.
Одбрана ХДЗ-а тврди да страначка тела нису знала за наводну корупцију, а недавно су од Санадера и још троје оптужених затражили накнаду штете у износу од 50 милиона куна (6,5 милиона евра) због материјалне и репутацијске штете коју странка трпи. Тај захтев суд је одбио.
У случају Фими-медија с тужилаштвом су се пре почетка суђења договорили Анита Лончар-Папеш и Бојан Димић, преко чијих се фирми, у сарадњи с Фими медијом, такође ,,извлачио” новац.
Лончар-Папешова осуђена је на 11 месеци затвора, Димић на шест месеци, а заједно држави морају да врате 3,8 милиона куна.
Из оптужнице због незаконитог пуњена ,,црног фонда” ХДЗ-а проистекло је још неколико оптужница, међу којима и против бившег министра полиције Ивице Кирина, као и бивших челника неколико јавних предузећа.
Бивши хрватски премијер и шеф ХДЗ-а Иво Санадер крајем 2012. неправоснажно је осуђен на Жупанијском суду у Загребу на јединствену казну од 10 година затвора за примање мита и ратно профитерство.