- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Рекли су
- /
- Србију тужио 94.561 грађанин

Србију тужио 94.561 грађанин
Извор: Ало
Аутор: А. Медаковић
Управни спорови у цивилизованим земљама грађанима служе за остваривање њихових грађанских права, док су у Србији искључиво у улози заштитника државног апарата, тврди за „Ало!“ Сава Анђелковић, познати београдски адвокат.
За четири године, откако је Управни суд почео са радом, масовно су покренути спорови против државе, општина, јавних предузећа
У прилог Анђелковићевој констатацији, иде и податак да скоро половина тужби грађана против државе, заврши у „корпи за отпатке“.
Наиме, иако је Управни суд основан у циљу контроле рада управних органа, пракса је показала да се свака друга тужба одбаци, јер је према подацима из ове институције, за четири године, откако је суд почео са радом, државну управу, локалну самоуправу, јавно предузеће или владину агенцију, тужио укупно 94.561 грађанин, од чега је 43.623 тужби одбијено и одбачено.
Милка Бабић, портпарол Управног суда, истиче да је суд решио укупно 68.491 предмет, док је у раду остало укупно 26.070 предмета.
Свака друга тужба против државе је одбачена
- Од укупног броја решених предмета 58 одсто је завршено у периоду до годину дана - навела је Бабићева. Међутим, овакви подаци, како истиче Анђелковић, далеко су од реалности, јер се у решене случајеве убрајају и они који су одбачени, чиме се смањује и временски просек суђења, која неретко, бар према његовом искуству, трају годинама.
- Код нас постоји неписано правило да се сваки предмет, окончан пресудом или одбацивањем, третира као решен. Међутим, управо одбацивањем тужби, суд штити државну управу. Иако би према Закону о управном поступку (ЗУП), грађани и држава требало да буду изједначени, у стварности је држава испред свега, а грађани и њихова права као да и не постоје.
Зато тврдим да никада нисмо били обесправљенији него данас, јер државни органи, а пре свега Пореска управа, не раде свој посао савесно - објашњава наш саговорник, додајући да је основни проблем у управним поступцима тај што не постоји стручни квалитет у лику судија. Он наглашава да се одлуке доносе по партијској или рођачкој линији.
- Свака одбијена тужба представља помоћ држави, а таквим површним прилажењем судској пракси наноси се огромна штета грађанима Србије - истиче познати адвокат за „Ало!“.
У Београду један, у Новом Саду други закон?!
Сава Анђелковић наводи да управна власт својим понашањем ствара подлогу за мито и корупцију.
- Грађани у оваквој организацији власти и система, стичу уверење да морају да плате своје право, односно да га могу остварити искључиво путем мита. Такође један од великих проблема у примени овог закона јесте и чињеница да се управни поступци у Новом Саду или Нишу воде другачије него у Београду или Крагујевцу, па имамо случајеве да оно што грађанин може да оствари у једном граду, у другом не може. Ту неуједначеност примене закона плаћају грађани Србије - наводи Анђелковић.