Стејт департмент о стању људских права у Србији

28. фебруар 2014

Извор: Дневник

Аутор: Танјуг

Стејт департмент објавио је годишњи извештај о људским правима у коме су, у делу који се односи на Србију, међу најозбиљнијим проблемима у 2013. години наведени дискриминација и друштвено насиље над мањинама, нарочито Ромима.

Као велики разлог за забринутост у извештају наводи се ,,узнемиравање новинара и притисак на њих да спроводе аутоцензуру...баш као и корупција у здравству, образовању и више грана власти, укључујући полицију и неефикасни правосудни систем чија су последица дуготрајна суђења и дуги периоди притварања пре судења“.

Остали проблеми које је Стејт департмент уочио у Србији током протекле године били су, како се наводи, физичко малтретирање затвореника које је чинила полиција, узнемиравање активиста за људска права ЛГБТ популације како њихових организација тако и појединаца, као и група и појединаца који критикују владу.

Проблеми су и недостатак одрживих решења за већи број расељених лица, друштвено и породично насиље над женама, децом и особама са инвалидитетом, као и трговина људима.

Влада је предузела кораке на кривичном гоњењу званичника, у полицији и другим структурама власти, када је јавност приметила те злоупотребе. Ипак, многи посматрачи верују да бројни случајеви корупције, лошег поступања полиције и друге злоупотребе остале незабележене и некажњене, наводи се у извештају.

Када је у питању стање људских права на Косову, које је одвојено третирано, Стејт департмент је констатовао да је било извештаја да су припадници Косовске полиције учествовали у кршењу људских права.

У извештају се подсећа да је 19. априла постигнут споразум Београда и Приштине о нормализацији односа, као и, да су као део тог споразума одржани, локални избори 3. новембра.

,,Највећи проблеми у вези са људским правима током године биле су барикаде постављене на северу Косова од стране тврдокорних Срба, због чега су ограничена основна права, укључујући слободу кретања и промет робе“, стоји у извештају.

У извештају се помиње убиство једног припадника Еулекса у септембру, као и напад на три бирачка места током новембарских локалних избора, због чега је гласање две седмице касније поновљено.

Као проблеми истичу се и друштвено насиље и дискриминација над припадницима етничких мањина, особа са инвалидитетом, чланова ЛГБТ популације, као и насиље над женама.

Међу осталим проблемима су полицијско малтретирање затвореника, лоши услови у затворима, корупција, дуго трајање притвора, неефикасност судства, застрашивање медија од јавних званичника и криминалних елемената, ограничавање верских слобода, вандализам по верској основи и трафикинг.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...