- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Рекли су
- /
- Петер Буркхард: Добијате рат с корупцијом

Петер Буркхард: Добијате рат с корупцијом
Извор: Новости
Аутор: Е. Радосављевић
Шеф мисије ОЕБС у Србији о акционом плану Владе и правосудном систему: Власт има вољу да поправи стање у правосуђу. Битно оцењивање судија
То у разговору за „Новости“ поручује Петер Буркхард, амбасадор и шеф Мисије ОЕБС-а у нашој земљи. Он нас уверава да ће ова организација здушно помагати Србији у бици против велике пошасти.
Каква ће бити улога ОЕБС-а у борби против корупције и имате ли механизме да помогнете нашем државном руководству у тој мисији?
- То је заиста обиман посао. С једне стране, морате да делујете уско - да процесуирате предмете, доносите пресуде. Запослени у правосуђу морају да буду стручни пошто многи случајеви корупције нису нимало једноставни. Полицији није лако да прикупља доказе, нити тужилаштву да процесуира такве предмете, а ни судијама да суде. С друге стране, неопходна је и превенција. За то мора да постоји систем. Исто тако, не треба заборавити ни јавне набавке. Јаки и независни медији део су те приче, као и цело друштво у целини. Да се више не подразумева да уколико желите да убрзате неку ствар, морате некоме да дате мито.
Нажалост, реформа нашег правосуђа завршила се веома лоше, а у тужилаштву, које сте
поменули, није било промена. Може ли то да утиче на наставак борбе против криминала?
- Акциони план предвиђа да је борба против криминала веома блиска са реформом правосуђа. Судски и тужилачки системи су веома важни. Без независног и јаког правосуђа нема ни борбе против криминала и корупције. Акциони план за борбу против корупције је стратешки документ са јасно назначеним циљевима и датумима и буџетом, док Акциони план за правосуђе није толико стратегијски урађен.
Шта би ту требало да се доради?
- Могло би да се укаже на то да се закони често мењају. Али, све у свему, постоји јасна воља да се поправи стање у правосуђу. Само је питање примене тих планова. Јер, независно правосуђе је кључ свега.
Јесте ли до сада стекли утисак да српско правосуђе ради независно од политичких утицаја?
- То је питање вашег Устава који даје велике надлежности Народној скупштини у погледу избора судија и председника судова. Јер, једно од основних питања за судије је како се бирају, како долазе на те функције. Идеја је да правосуђе има своје тело, свој орган управљања. Сада су то Високи савет судства и Државно веће тужилаштва. Та тела морају да буду независна, а сада имате чланове владе или парламента. Зато закони морају да ојачају та тела. Следеће питање је буџет. Правосуђе мора и у том смислу да буде независно, јер у супротном, онај ко располаже новцем може да има утицај.
Шта би био трећи услов?
- Оцењивање рада судија и тужилаца пошто од тога зависе њихове каријере. То и успостављање дисциплинске одговорности гарантују независно и непристрасно правосуђе.
КОСОВСКИ ИЗБОРИ НИСУ ТЕМА„Новости“ је посебно интересовао став Петера Буркхарда у вези са локалним изборима на Косову и Метохији, који би требало да се одрже 3. новембра, на територији целе покрајине. Занимало нас је какву би улогу у том процесу требало да има ОЕБС и да ли је већ било неких контаката на ту тему са Београдом и Приштином или техничких припрема. Међутим, наш саговорник је инсистирао да тема разговора буде борба против корупције.