Фридом хаус: Демократија у Србији иде узлазном путањом

20. јун 2013

Извор: Политика

Аутор: Ј. Ц.

20. јун 2013. Политика / У Србији су, закључно са 2012. годином, најлошије оцењени правосудни систем, висока корупција и стање у медијима

ЗаставеКључне реформе у свим државама на Балкану су у застоју, а регион и даље одликује стална корупција и поред тога што су Хрватска и Србија притиснуте роковима на путу ка Европској унији, оценила је америчка невладина организација „Фридом хаус”, наводећи и да Србија има добре оцене у спровођењу демократског процеса, али да је мало постигнуто у реформама. У делу извештаја који се односи на Србију, наводи се, како преноси Танјуг, да она, уз Хрватску, има најбоље оцене у спровођењу демократског процеса, али да је мало постигнуто у реформама у последње три године (2010–2012). Србија се, уз Бугарску, Румунију, Хрватску, Црну Гору и Македонију, налази у групи држава које су оцењене као делимично консолидоване демократије и налази се у горњој половини табеле. Испод су БиХ, Молдавија, Косово, Русија и друге државе.

У Србији су, закључно са 2012. годином, најлошије оцењени правосудни систем, висока корупција и стање у медијима. Стање у медијима је, посматрајући табелу, најбоље било од 2004. до 2007. године, док је пад приметан од 2008. године до сада. Добре оцене су добијене за стање у цивилном сектору и за спровођење изборног процеса.

Уз оцену да су Србија и Хрватска мало постигле у реформском процесу, наводи се да су остале земље – БиХ, Македонија, Албанија и Косово – назадовале у том погледу.

„У Србији влада тек треба да пружи доказе да систематски истражује и гони корупцију, посебно у важним случајевима. Упркос овим недостацима Србија је добила кандидатуру за ЕУ у марту 2012. године након што је дошло до напретка у преговорима са Косовом у вези са царином и неким другим техничким питањима”, каже се између осталог у овом извештају.

Позивајући се на извештаје својих „локалних експерата”, америчка организација наводи да је на Балкану спровођење реформи уз владавину права и независност судства и даље некомплетно, површно и да не постоји политичка воља за њихово потпуно остварење. Косово је, такође, током прошле године назадовало у погледу борбе против корупције, као и заштити грађанских слобода.

Коментаришући овај извештај Милан Антонијевић, директор Јукома, каже да не можемо бити потпуно незадовољни извештајем.

„Колико ја видим, нема неких битнијих напредака, али ни то није лоше с обзиром на то да је и прошла година била оцењена прилично успешно што се тиче параметара које мери ’Фридом хаус’. Треба напоменути и да извештај за 2012. годину није имао у виду да се ради на стратегији за медије”, објашњава Антонијевић.

С обзиром на то да се извештај ради за велики број држава добро је, како истиче, што Србија може да се упореди са другим државама, поготово у региону, па се може видети колико је ко узнапредовао у неким областима, а где су одређени падови. То, каже, није лоше за неки свеукупан напредак целог региона.

„Никада нисмо имали проблема са објективношћу њихових извештаја. Врло добро детектују све проблеме, темељни су и не раде извештаје на основу формалних испуњавања услова него се фокусирају на суштину и на примену закона”, каже Антонијевић уз опаску да треба имати у виду и то да је сваки извештај „обојен“ и ставовима људи који га праве.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...