- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Рекли су
- /
- Куповина уџбеника извор корупције у Србији

Куповина уџбеника извор корупције у Србији
Извор: Данас
Аутор: Д.Д.
Београд - Избор и куповина школских и факултетских уџбеника годинама су камен спотицања и извор корупције у Србији, чак и након реформи, објављено је у извештају „Јачање интегритета и борба против корупције у образовању“, који је објавила Организација за економску сарадњу и развој (ОЕЦД). Како се наводи, у школама има наставника који примају мито од издавача да би изабрали одређене уџбенике, а на факултетима неки професори и даље траже да се испит спрема само из уџбеника који су сами написали.
Такође, у извештају који је урађен на иницијативу Министарства просвете, науке и технолошког развоја пише да се избор уџбеника врши у замену за помоћ коју издавач даје за школу и школску инфраструктуру. Према наводима ОЕЦД-а, на основу закона о уџбеницима издавачи су одговорни за дистрибуцију уџбеника и наставних средстава школама, али у пракси тај посао обављају трећа лица, предузећа, чији рад није регулисан, а наставници набављају и неодговарајуће уџбенике и тај пропуст се може више приписати „приликама које постоје за саботажу намераваних промена и административним слабостима“ него стварном притиску тражње.
Забрињавајуће на универзитету
На нивоу универзитета, како се наводи у извештају ОЕЦД-а, има много пријављених случајева где наставници користе само уџбенике које су сами написали, прилагођавајући испите тим текстовима и кажњавајући студенте који их нису купили. Тако је 2003. око 40 одсто студената изјавило да су купили уџбеник који је написао њихов професор да би положили испит, при чему је око једна четвртина тих студената купила књигу директно од професора. „Новије анкете указују да је овај проблем и даље актуелан, мада резултати показују приметно смањење“, закључује се у извештају.