Како превазићи кризу у српском правосуђу

02. јул 2012

Извор: Политика

Аутор: Мирослава Дерикоњић

Најважније ревидирати процес реформе, именовати председнике судова, ревидирати поступак вредновања судија и тужилаца, формирати „савет за реформу”...

Симон Гарибо и Ернест Бочер

Симон Габорио и Ернест Бочер из МЕДЕЛ-а почетком априла били су у Србији

Европско удружење судија и тужилаца за демократију и слободе (МЕДЕЛ) које је, после аналитичке посете Србији, сачинило извештај о ревизији стања у српском правосуђу, дало је предлоге за превазилажење проблема насталих после спроведене реформе правосуђа и њене ревизије. Предлога је седам, а као први, можда и најважнији, наводи се ревидирање процеса реформе правосуђа који се спроводи од 2009. године.

„Неопходно је да се пружи конкретан, ефикасан и достојан одговор о судбини судија и тужилаца који коначно нису изабрани после одлука Високог савета судства и Државног веће тужилаца“, стоји у извештају МЕДЕЛ-а.

Европски експерти су у поменутом извештају навели и да је за превазилажење кризе у српском правосуђу неопходно и успостављање опсежног програма иницијалног и континуираног оспособљавања судија и тужилаца који су суочени са огромним променама српског законодавства. У оквиру овога, наводи се у извештају, било би пожељно да се организују бројне размене у европским оквирима како би се српске судије и тужиоци упознали с праксом колега из других европских земаља и обрнуто. Непрекидно образовање, наводи се даље у документу МЕДЕЛ-а, мора да буде обавезно.

Један од предлога стручњака МЕДЕЛ-а јесте и да се, у договору са свим субјектима правосудног света у Србији, изврши ревизија ефикасности српске правде и њене тренутне организације, како територијалне (правосудна мрежа) тако и интерне (рад судова).

„Неопходно је, у циљу бољег функционисања судова, да се најзад именују председници судова“, један је од предлога експерата МЕДЕЛ-а.

Да би се превазишли проблеми у правосуђу потребно је, како је даље наведено у поменутом извештају, и „апсолутно ревидирати поступак вредновања судија и тужилаца”.

„Потребно је и покренути ширу расправу између професионалаца и цивилног друштва у вези с правом у Србији, а потом и предвидети формирање „савета за реформу”, које би било независно тело и које би омогућило пружање подршке реформама, уз дистанцирање од политичке власти“, наводи се у предлозима МЕДЕЛ-а.

Као последњи предлог наводи се неопходност изналажења решења за питање судбине судија и тужилаца који су привремено постављени.

„На основу разговора са адвокатима чули смо критике на рачун стручности ових судија. Што се нас тиче, ми се нисмо сусрели с тим колегама и уздржавамо се од било каквог мишљења, само бисмо истакли да је битно да буду достојно третирани. Вредновање њиховог рада, које је требало да се врши на годишњем нивоу, није обављено. Приближава се крај њиховог мандата и не би било оправдано да трпе због недостатка система. Требало би да, по окончању „пробног” мандата, буду аутоматски постављени на сталне дужности“, закључује се у извештају експерата Европског удружења судија и тужилаца за демократију и слободе.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...