И влада признала да је здравство најкорумпираније

26. октобар 2011

ИЗВОР: Данас

Аутор: К. Живановић

Драгана Јовановић, председница НВО „Доктори против корупције“Највећа корупција у Србији присутна је у здравству, што потврђује и податак да је Влада Србије званично и у одговору на питање из упитника Европске комисије који је најкорумпиранији сектор, експлицитно навела здравство - каже за Данас Драгана Јовановић, председница НВО „Доктори против корупције“.  

Иако постоје тек годину и по дана, ова невладина организација коју чине неколико лекара и стоматолога, добила је недавно престижну годишњу награду Европске мреже за борбу против корупције и преваре у здравству (ЕХФЦН). 

- С обзиром на то да нисмо државна институција и да немамо одговарајућа овлашћења нити потребне ресурсе, пре свега вршимо стручну анализу механизма злоупотреба и превара, јер се овде ради о преплитању медицинских, финансијских и правних аспеката софистициране системске корупције. Одмах смо схватили да нема користи од обраћања домаћим антикоруптивним институцијама, осим „про форме“, па зато редовно указујемо, после темељне обраде и уз поседовање потребних доказа, на велике случајеве који указују на институционалну корупцију одговарајућим адресама у Европској унији и Светској банци - наводи Јовановићева за Данас.

Она додаје да уместо да се у Србији указује на партијску подршку корупцији у здравству, „с обзиром на то да је ова област велики извор нелегалног финансирања политичких странака, наравно уз лично богаћење партијских кадрова“, највише се прича када се ухапси лекар због 200 евра мита.

- То јесте један такође веома важан вид корупције, али далеко од тога да је он тај рушилац нормалног функционисања здравственог сектора, јер, истовремено, преко скривенијих коруптивних канала одливају се стотине милиона евра, али је то за јавност добро чувана тајна. У томе и лежи разлог системске корупције и снажне политичке опструкције у борби против ове криминалне појаве - истиче Јовановићева.

Према њеним речима, може се говорити и о симулацији и непостојању довољне политичке воље за борбу против корупције. Доктори против корупције указали су до сада на трговину листе чекања на Институту за онкологију Војводине у Новом Саду. Према њиховим наводима, Институт је у марту 2009. потписао уговор са иностраним осигурањем о годишњем зрачењу 450 страних пацијената, „иако су у Србији онколошки капацитети два пута мањи од потребних“.

- Осим афера из онкологије, недавно смо указали на тешке злоупотребе у служби дијализе у Краљевачком здравственом центру са огромним скоком морталитета последњих година. Посебно шокира што је Министарство здравља од јуна ове године упознато са поражавајућим стањем које сваког месеца односи неколико живота, али ништа не предузима како би се санкционисали одговорни и пружила одговарајућа услуга осталим пацијентима ове службе. Активни смо и у афери вакцина Х1Н1, као и у злоупотребама ЕИБ кредита од 50 милиона евра у пројекту реконструкције 20+1 болница, где смо доставили више стотина страна доказног материјала одговарајућим ЕУ установама - наводи Јовановић.

Према њеним речима, они су послали бројне документе који указују како је злоупотребљена донација ЕУ од 150 милиона евра у пројекте који су требали да реформишу српско здравство.

- Нажалост, докторске коморе које би по логици ствари требале да буду у првом реду борбе против корупције су постале партијске „прћије“ и лекари и јавност их тако доживљавају. Институције здравственог система са оваквим системским решењима и степеном партократије нису у стању да се боре против корупције. Да јесу не би ни постојала наша НВО - закључује Јовановић.

Октобарски мито 255 евра

- Галуп медиа је недавно изнео резултате истраживања који показују раст корупције у здравству, у последњих шест месеци за неколико процената. Према истом истраживању, просечан износ мита у октобру 2010. је 255 евра, што је значајно више него у претходном периоду. У марту 2010. био је 169 евра, док је у октобру 2009. износила 164 евра.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...