- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Рекли су
- /
- ШУКОВИЋ: Доказ да нема политичке воље

ШУКОВИЋ: Доказ да нема политичке воље
ИЗВОР: Данас
Аутор: Л.В.
У Србији нема политичке воље за супротстављање корупцији, јер политичке партије нису спремне да једну од мера у борбу против корупције, а то је спречавање сукоба интереса, спроведу у дело - каже за Данас Данило Шуковић, члан Савета за борбу против корупције.
Шуковић је, коментаришући одуговлачење политичара да се одрекну такозваних дуплих функција, упркос одлуци Уставног суда о њиховој неуставности, навео да су странкама важнији политички интереси и кадрови постављени у јавним предузећима и другим институцијама, које користе као „материјалну базу“, од спречавања сукоба интереса. „На тај начин се изиграва постојање Агенције за борбу против корупције, која је управо у те сврхе и основана“, истиче Шуковић.
Уставни суд Србије је 7. јула донео одлуку о неуставности обављања дуплих функција, која је у Службеном гласнику објављена с месец дана закашњења, 7. септембра. Иако су одлуке УСС коначне извршне и опште обавезујуће, у јавности се стиче утисак да странке на власти штите своје функционере одуговлачењем с применом ове одлуке Уставног суда. Међу разлозима за непоштовање одлуке наводи се и то што УСС није навео начин и надлежне за њену примену.
„У складу са Законом о Уставном суду, државни и други органи, организације којима су поверена јавна овлашћења, политичке странке, синдикалне организације, удружења грађана или верске заједнице дужни су да, у оквиру својих права и дужности, извршавају одлуке и решења Уставног суда. У случају потребе, извршење одлуке и решења УСС обезбедиће Влада Србије, на начин који је утврђен посебним решењем Суда“, одговорено је Данасу у Уставном суду на питање зашто овај суд у својој одлуци није навео начин извршења те одлуке и ко је одговоран за њено спровођење.
Министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је јуче да проблем корупције у Србији неће бити решен укидањем дуплих функција и управних одбора јер, како је оценио, они нису извор корупције, већ само њен пратећи елемент, односно да се тиме само „скреће пажња са правих проблема“.
Спорни члан Закона
У члану 29 Закона о изменама и допунама Закона о Агенцији за борбу против корупције пише:
Став 1: Функционер који је вршио више јавних функција на дан 1. јануара 2010. године, а није се до 1. априла определио коју ће јавну функцију наставити да обавља, дужан је да најкасније до 1. септембра 2010. године обавести Агенцију које све функције обавља.
Став 2: Агенција, по пријему обавештења из става 1. овог члана, утврђује да ли се вршењем више јавних функција угрожава непристрасно вршење јавне функције, односно да ли то представља сукоб интереса. Ако утврди да се вршењем више јавних функција угрожава непристрасно вршење јавне функције, односно представља сукоб интереса, Агенција доноси одлуку којом одређује рок, који не може бити дужи од 30 дана, у којем је функционер дужан да престане са вршењем неспојивих функција.
Став 3: Изузетно од става 2. овог члана, функционер може да настави обављање једне јавне функције, а уз њу и јавне функције на које је изабран непосредно од грађана, као и јавне функције коју је законом и другим прописом обавезан да врши.