- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Рекли су
- /
- Снежана Маловић: Неће бити заштићени садашњи и бивши функционери

Снежана Маловић: Неће бити заштићени садашњи и бивши функционери
ИЗВОР: Блиц
Министарка правде Снежана Маловић каже да појачана координација између државних органа у борби против корупције већ даје прве резултате. У интервјуу за „Блиц“ министарка правде која је и координатор државних органа у борби против корупције, каже да очекује да ће сарадња довести до окончања преткривичних поступака међу којима су и они за које је јавност посебно заинтересована, као што су „Колубара“ или набавка вакцина.
Треба увести строжу контролу Јавних предузећа: Снежана Маловић
Најавили сте раније појачану координацију у раду органа надлежних за борбу против корупције.
- Да, и први резултати снажније координације између државних органа у борби против корупције већ се виде. Обавештена сам да су предистражни поступци о афери „Колубара“ и набавке нових вакцина на самом крају. Важно је да полиција и тужилаштво сада имају значајне партнере у управи за спречавање прања новца, Пореској управи и свим другим државним органима. Верујем да ће се грађани у то уверити већ на јесен.
Да ли је неко од садашњих или бивших функционера под истрагом?
- Нема, нити сме бити заштићених. Подсетићу вас да су на предлог ове владе сва постављена или именована лица за која постоји сумња да су учествовали у корупцији, у надлежности тужилаштва за организовани криминал. Мора се водити рачуна о тајности истраге. Навођење имена наводних осумњичених угрожава истрагу и доводи јавност у заблуду, а неретко шаље поруке извршиоцима кривичних дела. То је недопустиво. Ја не знам, нити је мој посао да знам, детаље истрага или да коментаришем конкретне предмете, па то и не чиним.
Србија већ има стратегију за борбу против корупције, а ви сте најавили нову коју ће пратити акциони план. Какве измене можемо да очекујемо?
- Већ постојећа стратегија за борбу против корупције је исцрпљена. Невероватно је да у њој није било ни речи о здравству које грађани стално стављају на врх листе корумпираности. Нова стратегија и акциони план биће завршени до краја године и убеђена сам да ће дати механизме за трајну борбу са овом пошасти.
Које ће мере против корупције у здравству садржати нови прописи?
- Предложила сам неке конкретне мере које би допринеле дугоручном смањењу корупције. Када је здравство у питању, рецимо, фармацеутске куће би морале да имају обавезу да сваке године објаве списак лекара којима су платили семинаре или истраживања. И досадашња искуства у борби против корупције биће имплементирана у стратегију. Рецимо, имамо пример доктора Зорана Бекића против кога се води поступак. Он је био помоћник директора Института за онкологију, начелник одељења педијатријске онкологије, члан УО Института за онкологију, потпредседник републичке стручне комисије Министарства здравља за цитоксичне лекове и поред свега тога и у Комисији РЗЗО за праћење потрошње цитостатика. То се показало као могући основ за корупцију. Дакле, учешће једног лекара у комисијама мора бити ограничено.
Шта је са јавним предузећима?
- У јавна предузећа треба да се уведе строга контрола коју ће вршити неко централизовано тело. Новац којим они располажу јесте новац грађана Србије и било какво ненаменско трошење је директно завлачење руке у џеп сваког од нас.
Да ли је враћање појединих неизабраних судија на посао показатељ да процес реизбора није био добар.
- Не! Као прво не може се на основу првих одлука доносити закључак о целом поступку. Ствари могу да се виде на различите начине. До сада је на посао враћено 0,5 одсто судија од укупног броја оних који су поднели апликације. Дакле у 99,5 одсто случајева у општем избору није било грешака. Тако изгледа ситуација сада, али ајде да се не бавимо процентима. Најважније је да сви заинтересовани па и јавност сада имају увид у разлоге због којих сваки појадиначни судија није изабран. Цео посао биће завршен током јесени.
Где идете на одмор?
- Ове године не идем. Чека нас превише посла.
Спорне приватизације
Докле се стигло у одговору Европској комисији на захтев да добију информације о спорним приватизацијама?
- Пре неколико дана послали смо одговор Европској комисији на сва питања око приватизација. За неке од спорних приватизација које су помињу у обраћању Европске комисије подигнута је оптужница или су суђења у току. Примера ради, за „Срболек“, „Ц маркет“, тако да смо обавестили наше европске партнере у којој су фази ти предмети.
Правосуђе није камен спотицања
Да ли реформа правосуђа може саплитати Србију на путу ка ЕУ?
- Правосуђе данас није камен спотицања на путу ка ЕУ него ветар у леђа Србији. Поступци су убрзани, стварамо бољу климу за инвеститоре, а правосуђе грађани више не виде као коруптивну грану власти. Резултате реформе виде и наши међународни пратнери. Државни подсекретар за политичка питања САД на недавном самиту у Дубровнику рекао је, цитирам, “Честитам председнику Тадићу на импресивним корацима које је Србија начинила ка приступању ЕУ и на напорима у реформи правосуђа и борби против организованог криминала”. Део онога што смо ми до сада урадили нису урадиле чак ни земље које су чланице ЕУ. У неким питањима смо дошли до тог нивоа да своја искуства пренесемо другим земљама.