Оштро против корупције

08. август 2011

ИЗВОР: Политика


У Плану за борбу против корупције јасно су дефинисани предуслови који морају да буду испуњени да би све оно што се спроводи дало резултате


Поступци на различитим нивоима који су покренути у последње време први су резултати координације државних органа у борби против корупције, каже за „Политику“ министарка правде Снежана Маловић. То показује, каже министарка, да је за кратко време подигнут ниво сарадње између државних органа.

– До сада су одржана два састанка на којима су дефинисани основни подаци координације између свих који учествују у борби против корупције. На неколико билатералних састанака дефинисане су најважније тачке сарадње и то, очито, даје резултате. Формирана је и радна група за израду стратегије за борбу против корупције на чијем се челу налази директорка Агенције за борбу против корупције. Акциони план и стратегија који ће сигурно довести до системске и, што је најважније, трајне борбе против ове појаве, биће завршени до краја године – каже министарка Маловић.

Према наводима Плана за борбу против корупције, у који је „Политика“ имала увид, јасно су дефинисани предуслови који морају да буду испуњени да би све оно што се спроводи дало резултате. Тако је као један од најважнијих предуслова наведена јасно изражена политичка воља, али и несметани и професионални рад полиције и тужилаштва.

– Потребно је омогућити да рад органа управе и јавних предузећа буде потпуно јаван, као и њихово несметано контролисање, али и доследно примењивати прописе о контролисању изборних кампања као и редовног финансирања политичких странака. Неопходно је и активно учешће и подршка политичких странака при доношењу антикорупцијских закона – наводи се у Плану за борбу против корупције.

Поменутим документом, као акутне тачке у борби против корупције, наведени су државни органи територијалне аутономије и локалне самоуправе, јавне службе и предузећа, предузећа која су већинским делом у власништву државе, сви директни корисници буџетских средстава, па чак и спортска друштва.

– Првенствени начини у борби против корупције предвиђају јасно утврђивање и примену прецизних правила за утврђивање одговорности за обављање функције, укључујући и смену, измену законских аката у циљу утврђивања јасне процедуре у пружању јавних услуга, отворене и транспарентне поступке планирања и коришћења буџетских средстава, као и јасан систем помоћу кога ће се то контролисати. Једна од оваквих мера јесу и објављивање и анализа пресуда, појачан надзор Агенције за борбу против корупције и брзина реаговања свих надлежних институција у случајевима идентификовања појава корупције – наводи се у Плану.

Документ предвиђа и репресивне и едукативне мере у борби против корупције.

– Предвиђено је и побољшање материјалног положаја и услова за рад полицијских, царинских и пореских инспектора, као и стална контрола њиховог унутрашњег и спољашњег рада. Службеници који одбијају да изврше противзаконите радње претпостављених биће заштићени, а много ће се улагати и у модернизацију криминалистичке технике – наводи се у Плану за борбу против корупције.

--------------------------------------------------------------------

Најбољи привредни судови

Основни судови у Србији у првих шест месеци ове године решили су око 120.000 предмета више у односу на исти период прошле године. Боље резултате, према анализама Министарства правде, у првој половини ове године остварили су и виши судови који су решили близу 3.000 предмета више у односу на исти период прошле године.

У парничним одељењима основних судова широм Србије решено је готово 12.000 предмета више него у првој половини прошле године, док је у кривичним одељењима тај број око 6.000. Анализе показују да је знатно смањен и број предмета у раду, показују анализе рада.

У вишим судовима, у парничним поступцима у првом степену, решено је 138 предмета мање, али је у кривици, такође у првом степену, решено 29 предмета више. Такође, у предметима по жалби у парници је решено 499 предмета више, док је у кривици у предметима по жалби решено 15 предмета мање него у првих шест месеци прошле године.

Судије привредних судова решили су приближно исти број предмета као и у првих шест месеци прошле године, када су похваљени као судови с најбољим резултатима у систему судства.

Повећан број решених предмета (39 одсто) забележен је и у Привредном апелационом суду. У овом суду за чак 96 одсто смањен је и број предмета старијих од две године, док у предметима старијим од пет година тај проценат износи 72, показале је анализа рада судова.

М. Дерикоњић

Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...