- Насловна
- /
- Медији о корупцији
- /
- Рекли су
- /
- За сада само маркетинг

За сада само маркетинг
ИЗВОР: Данас, Л. Валтнер - С. Чонградин
Чупић: Све варијанте су могуће, од претећих изјава до смештања у затвор; Бараћ: Док политичари говоре о обрачуну с тајкунима, заправо их спасавају
Шта би с координацијом: „Антикризни“ састанак крупних бизнисмена с представницима државног врха пре две године
Београд - Свака најава политичара да ће се на овај или онај начин обрачунати с тајкунима, а да притом не износе конкретне податке, представља маркетинг. Оног момента када политичари, говорећи о сумњиво стеченом крупном капиталу, пред јавност изнесу чињенице које је могуће проверити, почиње озбиљан однос власти према бизнисменима.
Уколико се пође од претпоставке да између политичара и тајкуна и данас постоји спрега, извршној власти је сада једино важно да их извуче из финансијске дубиозе и спаси банкротства, а најава обрачуна је само сјајна популистичка предизборна платформа, сматрају саговорници Данаса Верица Бараћ и Чедомир Чупић, одговарајући на питање какав се однос власти према тајкунима можете очекивати пред изборе, с обзиром на најновију заоштрену реторику из врха Демократске странке, али и Г17 плус.
- Позив градоначелника Београда Драгана Ђиласа власнику Луке Београд Милану Беку да прода то предузеће граду је најбољи доказ да постоји спрега власти, тајкуна и организованог криминала. Јер, ако то није случај, зашто Беко не изађе на тржиште и прода Луку по три пута већој цени од оне коју му нуди Ђилас. Најаве обрачуна власти с тајкунима заправо су покушај извлачења тајкуна из банкротства. Тајкуни су се преиграли у трговини некретнинама и у условима економске кризе дошли на руб пропасти. Извршној власти је сада једино важно да извуче тајкуне, да их спаси како зна и уме. А, с обзиром на то да не постоји медијска слобода, они ће то приказати грађанима као наводни обрачун с носиоцима сумњиво стеченог капитала - оцењује за Данас Верица Бараћ, председница Савета за борбу против корупције.
Бараћ напомиње да у последњих десет година постоји континуитет у односу извршних власти према тајкунима, тако да није реално очекивати да пред законом одговара било ко од бивших министара за умешаност у нелегалне послове.
- То је, такође, евидентно у случају Луке Београд, јер влада Војислава Коштунице је омогућила спорну продају Беку, а актуелна власт му је дозволила да на незаконит начин стекне власништво над земљиштем. Наша политичка елита и тајкуни, односно организовани криминал, заправо је једна иста група која има заједничке интересе и у ту спрегу су укључене и тајне службе и други невидљиви центри моћи. Сви заједно се боре да се не докаже ниједан случај криминалних радњи, јер би то после врло лако могло да се прелије на многе друге случајеве и разоткрије целу причу, целу спрегу. Док слушамо, дакле, о наводним обрачунима с тајкунима, заправо је реч о њиховом спашавању, што је сјајна популистичка предизборна платформа - закључује Верица Бараћ.
Чедомир Чупић, члан Одбора Агенције за борбу против корупције, за Данас наводи да се не може тачно предвидети како ће се власт до избора односити према носиоцима крупног капитала. Према његовој оцени, све варијанте су могуће, од изјава у којима власт упозорава тајкуне, до подизања оптужница или чак смештање у затвор оних за које се утврди да су криви. Могуће, уз присуство ТВ камера и помпезне изјаве политичара.
- Свака јавна изјава политичара, која не садржи конкретне податке, за мене је само маркетиншка прича и пука предизборна обећања. Оног момента када политичари, говорећи о крупном капиталу, пред јавност изнесу чињенице које је могуће егзактно проверити, почиње озбиљан однос власти према бизнисменима - сматра Чупић.
Према његовим речима, озбиљан политичар који води рачуна о интересу грађана, уколико говори о пословању бизнисмена, треба да изнесе „дебелу аргументацију“, коју ће предати надлежним органима, полицији и тужилаштву, како би били покренути поступци против оних за које постоји нека сумња.
- Уколико политичари остану само на речима, бићемо у истом обрасцу као и до сада. Свака власт у Србији од 2000. године говорила је да ће испитати на који су начин крупни капиталисти стекли имовину, да ће бити проверено да ли је било злоупотреба, да ће се борити против корупције. Пример како се власт бори против корупције су и два посланика Скупштине Србије који су истовремено и градоначелници, што је најгрубљи сукоб интереса и само један од облика корупције - упозорава Чедомир Чупић.
Најновију у серији упозоравајућих изјава из врха власти дао је министар економије и регионалног развоја Небојша Ћирић, иначе блиски сарадник бившег министра Млађана Динкића, који је оценио да би требало преиспитати све спорне приватизације, а да приватизацију Луке Београд сматра „специфичном“. Ћирић је у емисији Кажипрст РТВ Б92 реаговао на изјаву Драгана Ђиласа да је Београд спреман да од власника купи Луку по цени по којој је приватизована, што је, како је навео, око 40 милиона евра. Говорећи о препоруци ЕУ, Ћирић је рекао да је проблем ако је Србија дошла у ситуацију да неко други каже да је потребно преиспитати спорне приватизације. „За неке од тих приватизација било је истражних радњи, али боље би било да смо ми то урадили раније“, рекао је Ћирић.
Илић: Ништа од тог посла
Велимир Илић, председник Нове Србије, каже за Данас да не очекује да ће држава у наредном периоду учинити нешто озбиљније када је реч о односу према носиоцима сумњиво стеченог капитала. „Држава треба да ради свој посао, а бизнисмени свој. Међутим, до избора ће носиоци власти вероватно изговарати тешке речи и оптужбе на рачун тајкуна, али од тога на крају неће бити ништа. Све ће бити инспирисано маркетингом, а не правим мотивима“, каже Илић, некадашњи министар за капиталне инвестиције.