Ђилас: Нервирају ме неки бизнисмени

16. јун 2011

ИЗВОР: Б92, Фонет, Бета, Танјуг

Власници компанија и успешни привредници не би смели да користећи сиромаштво стичу профит којим купују јахте, некретнине и авионе, каже Драган Ђилас.

dragan đilas

Успешни привредници морају да вуку Србију напред, а власници компанија морају да покажу друштвено одговорно пословање, сматра он

Градоначелник Београда и потпредседник Демократске странке каже да када плати порез, привредник може да ради са својим профитом оно што сматра да треба, али се поставља питање да ли тај профит створен тако што је коришћено сиромаштво.

Он је истакао да није друштвено одговорно пословање уколико је профит створен тако што су људи приморани да раде за 15.000 динара или 150 евра месечно, није им исплаћивана реална зарада, а затим је тај профит коришћен за куповину јахти, авиона и некретнина.

Код мене просечна плата 1.000 евра

Упитан колика је плата његових радника Ђилас је рекао да се привредом не бави годинама, од када је постао градоначелник. "Тада сам поставио услове да просечна плата мора да буде 1.000 евра и то се поштује. Верујте ми многи би у данашње време радили и за 650 евра", рекао је градоначелник и додао "не говорим о новинарима јер знам да је ваша позиција много гора".

"Србији нису потребна радна места на којима ће радници зарађивати 15-16.000 динара и где ће се користити сиромаштво", рекао је Ђилас и додао да ситуација, када се рачуна на то да увек постоје они који морају да раде да би преживели, може изазвати латиноамерички сценарио.

"Зато позивам све, а верујем да ће држава, ова влада почети а нека наредна наставити, да ураде све да такве ствари не могу да се дешавају у земљи Србији", казао је он.

"Бићу срећан када у Србији будемо имали толико привредника који могу да купе 150 авиона, али нећу бити срећан ако се то деси тако што ће просечна плата остати 300 евра, а не бар два и по пута већа", рекао је Ђилас. 

Он је изразио уверење да ће ова влада почети, а наредна наставити, да искорењује такву праксу и ради на успостављању друштвено одговорног пословања. Истичући да они који нелегално дођу до профита треба да сносе последице за такве поступке, Ђилас је навео да је у Србији почета борба против криминала, корупције, утаје пореза. 

Ђилас је рекао да је неприхватљиво да поједини привредници и власници компанија у Србији живе много боље него њехове колеге у ЕУ, а да њихови радници живе далеко испод европског просека. "То није морално и друштвено одговорно", рекао је Ђилас и додао да у Србији ипак има људи који раде поштено и исплаћују плате достојне човека. 

Нека пријаве то које рекетирају

Одговарајући на питање новинара зашто се поједини привредници жале да их држава рекетира, Ђилас је одговорио да ко год да је рекетиран треба то и да пријави.

dragan đilas
Подсетио је да је у Србији спроведена борба против криминала, корупције, утаје пореза и додао да се нада да ће она убудуће бити још жешћа. Ђилас је изјавио да га много нервирају "као" успешни бизнисмени који стално деле лекције шта би требало и како би требало радити.

Ђилас је, такође, указао да није "оптимизација радних места" када некога прецртате са платног списка да бисте и даље одржали профит, односно живели као пре."То је лудачка жеља за што већим профитом, а не оптимизација и своди се на то да ви живите као пре кризе, без обзира што сви живе лошије него пре три године",  истакао је Ђилас.

"Много ме нервирају успешни бизнисмени који деле лекције шта и како би требало да се уради. Не прихватам критику од оних који живе далеко изнад европског просека, а раднике плаћају много испод тог просека"рекао је Ђилас.

"Прихватићу сваку критику од онога ко је радио више деценија, а не од политичара који ништа нису урадили или од људи који живе изнад просека и критикују државу а радницима дају плате далеко испод просека", казало је Ђилас. 

"Будите патриоте померите плате, смањите себи, па дођите пред градоначелника и владу и реците 'ово предлажемо'. Немојте да предлажете а нисте увели бар неки европски ниво - не плату од 1.000 евра али никако не ону од 150 евра", рекао је он. 

Он је упозорио да уколико апели не уроде плодом, држава ће морати да уведе корективне механизме.  



Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...