Беко: Олигархија све феудализовала

15. јун 2011

ИЗВОР: Б92, Фонет, Бета, Танјуг 

Бизнисмен Милан Беко каже да је политичка олигархија заузела, односно феудализовала, све крупне националне ресурсе.

milan beko

Беко каже да је нетачан мит да домаћи капиталисти остварују значајне привилегије корупцијом и оценио да су у Србији сви изложени "рекету".

"Рекет се креће од врха ка доле и утолико је опаснија друштвена појава. Данас су сви изложени плаћању одређене обавезе, рекета на свим друштвеним нивоима", каже он.

Беко, на трибини "Чекајући капитализам: улога крупног капитала у демократизацији српског друштва" коју су организовали Београдски недељник Време и фондација Фридрихт Еберт, наводи да у поремећеном друштву и друштву са оскудним ресурсима, политика постаје кључни, највиталнији и најзначајнији финансијски ресурс, а политичка олигархија се не устручава да тај ресурс потпуно монополизује и њиме управља.

Понуда за Луку била озбиљна, нико се није јавио

Беко се на трибини осврнуо и на случај Луке Београд, где је један од сувласника, истакавши да су судски поступци и даље у току. Он је рекао да је његова понуда за продају Луке држави била озбиљна али да је пала у воду оног тренутка када су се огласили представници владе и рекли да нису заинтересовани. "Моја понуда је била крајње озбиљна", поручио је Беко.

Он је истакао да у Србији проблем почиње већ терминолошки, јер треба раздвојити појам корупције и "рекета". "Рекет и корупција иду различитим смеровима, иако ће износи новца који су укључени бити мање-више исти", рекао је Беко. 

Предузетник Милан Беко тврди да у Србији постоје три мита у вези са капиталом и капиталистима које треба срушити ако друштво жели да иде узлатном линијом. Један је да српским капиталистима одговора затворена Србија, други остварују привилегије путем корупције, а трећи - наметање схватања да су српски привредници презадужени и неефикасни у управљању и да приватизација није успела у Србији, што како тврди, такође није тачно. 

Он је оценио да крупни капитал у Србији прати и мит о томе да капиталистима одговара затворено друштво, истичући да њима за пословање управо одговара демократизовано и отворено друштво. Према речима Бека, вредност капитала приватних предузећа порасла је управо у времену када је Србија демократизована, отворена и у присуству највећих прилива капитала, од 2000. године до данас. 

Српски привредници се, како је истакао, не боје присуства страног капитала и од њега ће имати добар ефекат. Беко је оценио да држава у Србији пречесто примењује монопол силе у односу са капиталистима и да је лична сигурност привредника "компромитована". 

Као пример је навео случај Луке Београд, који, како је истакао, чини посебно тешким то је што "политичка воља" на супротној страни од закона који брани интересе власника Луке Београд.

milan beko

"Кад би та политичка воља била на истој страни где и закон случај Луке би био решен у року од пар месеци. Овако, после већ пет пресуда у корист Луке Београд, јер је закон на нашој страни, та ствар и даље привлачи контроверзе", рекао је Беко. 

Према његовом мишљењу, у Србији је и лична сигурност привредника у Србији компромитована, јер, како је рекао, без обзира што Устав нуди гаранцију демократских слобода у пракси то није тако. 

"У пракси држава јавно, преко својих функционера, отворено говори о хапшењима, јер, како републички тужилац каже, мај и јуни биће месеци хапшења, а онда и наговештава и којим хапшењима ће бити реч", рекао је Милан Беко. 

На критику градоначелника Београда Драгана Ђиласа да у Србији постоје пребогати људи који купују авионе, јахте и некретнине а својим радницима дају ниске плате од 150 евра, Беко је одговорио да треба знати да приватизација и транзиција подразумевају смањење запослених. 

"Али су, за разлику од нас, одговорне државе правиле програме и финансирале их да би упослиле вишак радне снаге", рекао је Беко и поручио да отпуштање није циљ, већ економска оптимизација предузећа и његов опстанак.

Беко: Нико ме није звао са озбиљном понудом

/ Вести ТВ Б92,  15. јун 2011./




Лука Београд није интересантна за државу, јер и поред јавне понуде већинског власника Милана Бека изреченој на телевизији Б92 да је прода, нико га није позвао са озбиљном понудом. На трибини недељника Време и Фондације Фридрих Еберт привредници су се пожалили на то како их држава третира и навели да проблем Србије није корупција, већ како су рекли, рекет који потиче од врха државе.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...