Снежана Маловић: Решићемо афере у „Колубари" и „Галеници"

23. мај 2011

ИЗВОР: Прес, Милан Дудварски

„Колубара" и „Галеника" - Захтеваћу да се у кратком року истраже све спорне јавне набавке, поготову у великим системима попут „Колубаре" и „Галенике". Истрага - Према новом закону, садашња судска истрага биће замењена тужилачком, што практично значи да ће тужилац руководити предистражним поступком и самом истрагом


snezana malovic


Министарка правде Снежана Маловић, коју је Влада именовала и за координатора државних органа у борби против корупције, у интервјуу за Пресс каже да ће њен превасходни посао бити да заустави огромне крађе на јавним набавкама.

Одузимање пасоша лажним азилантима

Како решити проблем лажних азиланата? Да ли нам стварно прети увођење виза?

- Влада Србије неће дозволити да визна либерализација буде угрожена. Знамо колико је труда уложено да до ње дођемо и шта она значи грађанима Србије. Сигурно нећемо поклекнути пред овим проблемом. Формално је завршен текст амандмана на Кривични законик, који се тиче кривичног гоњења организатора, подстрекача и помагача оваквог кривичног дела. Такође, разматра се могућност да лица која злоупотребе пасош буду прекршајно гоњена, а да једна од заштитних мера коју би суд могао да изрекне буде и одузимање пасоша на одређено време.
 

Она је потврдила да државни буџет годишње на овај начин губи милијарде динара.

Шта ћете преузети по питању корупције у јавним набавкама?

- Тачно је да су корупцији посебно изложени поступци јавних набавки. Ово је врло осетљиво питање, не само са политичког или кривичног аспекта јер је то проблем који има рефлексије на све области живота у Србији, а посебно утиче на привреду, економију и стране инвестиције. Према неким проценама, због различитих неправилности у поступцима јавних набавки, буџет Србије оштећен је за више милијарди динара. На постојање озбиљне корупције у овој области указују и бројни, већ покренути кривични поступци поводом незаконитости у јавним набавкама у здравству, путној привреди, железници...

Који су случајеви приоритет у истрази?

- Захтеваћу као координатор да се активности свих институција које имају обавезе и одговорности у борби против корупције појачају и да се у кратком року истраже све спорне јавне набавке, поготову у великим системима попут „Колубаре" и „Галенике", као и у јавним и још увек неприватизованим државним и друштвеним предузећима. Желимо да укажемо на грешке, да реагујемо превентивно, али исто тако хоћемо да они који су пљачкали грађане Србије одговарају. Реаговаћемо одлучно.


Упркос сталној борби против организованих банди, сведоци смо да је наше друштво дубоко огрезло у криминал и корупцију, како то објашњавате?

- Нажалост, та констатација је тачна. То су реликти прошлости. Ратови деведесетих и све што их је пратило створили су од Балкана погодно тле за цветање организованих криминалних група. Међутим, хапшења и процесуирање тих група јасно показују да се Влада определила за обрачун са свим видовима и врстама криминала и тај пут је неповратан. Илузорно је очекивати да та борба буде окончана преко ноћи, она је дуготрајна, али ми нећемо посустати.


Да ли је Србија учинила довољно око хапшења хашких бегунаца Ратка Младића и Горана Хаџића? Последњи извештај тужиоца Сержа Брамерца неповољан је по Србију.

- Србија чини све и наставиће да чини све како би тема сарадње са Трибуналом била скинута са дневног реда, а то се неће догодити све док се ова два бегунца не нађу у Хагу. Оне који се скривају стићи ће правда, јер ратни злочин не застарева. То је порука и хашким бегунцима Младићу и Хаџићу. Они морају одговарати за све што су евентуално починили. Обавезу хапшења хашких бегунаца не треба посматрати само у светлу европских интеграција Србије, то је првенствено наша обавеза према свим жртвама.


А трговина органима на Косову, да ли ће доћи до те истраге?

- Србија инсистира на независној и свеобухватној истрази о трговини органима. Кључна ствар је да се обезбеди ефикасна заштита сведока. Обесхрабрује ме чињеница да се после готово пет месеци од усвајања извештаја Дика Мартија и даље расправља о томе ко би требало да води истрагу. Темељна истрага мора бити хитно спроведена. Сматрам да треба да је води независни тим истражитеља на чијем ће челу бити особа која има лични кредибилитет, која је непристрасна и компетентна. Верујем да ће материјали и подаци до којих су већ дошли допринети расветљавању овог злочина, а имам информације да су веома далеко одмакли.


Које су новине у Закону о кривичном поступку?

- Најзначајнија новина коју ће увести нови ЗКП је свакако тужилачка истрага која ће у умногоме променити суштину кривичног поступка. Садашња судска истрага биће замењена тужилачком, што практично значи да ће тужилац руководити предистражним поступком и самом истрагом. Нацрт ЗКП предвиђа скраћење многих рокова и биће избегнуто да окривљени и сведоци буду саслушавани неколико пута. Виши судови неће моћи у недоглед да укидају пресуде и враћају предмет на поновно суђење него ће већ у другом поступању по жалби на првостепену пресуду морати да пресуде.


Какво је тренутно стање у српском правосуђу после реформе?

- Реформа која је била неопходна допринеће да створимо правосуђе које ће грађанима обезбедити правну сигурност, једнаку заштиту права, брже и ефикасније судске поступке у које ће грађани имати поверења. Правосуђе у коме се предмети неће држати по фиокама. Резултати које смо до сада постигли говоре да смо почели да остварујемо циљеве које смо поставили, а то су ефикаснији судски поступци, интензивнија борба против организованог криминала и корупције и заштиту инвестиција.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...