"Група моћника инхибира борбу против корупције"

24. јул 2017

Извор: Н1


"Потпредседник Савета за борбу против корупције Мирослав Милићевић изјавио је у Дану уживо телевизије Н1 да је Савет своју независност изборио тиме што сам предлаже своје чланове, те да су стога затечени што је Влада именовала два нова члана Савета, а да их претходно није консултовала о томе."

Цео прилог можете погледати овде.

Савет за борбу против корупције, први пут од оснивања, добио је нове чланове, а да о томе представници тог тела ништа нису знали, односно тек четири дана пошто је влада донела одлуку, чланови Савета добили су информацију да ће им се придружити Владан Јончић, пензионисани професор Правног факултета у Београду, и Едвард Јерин, пензионисани апелациони јавни тужилац у Нишу.

И све то не би било толико чудно да је Савет на неки начин учествовао у њиховом избору, у најмању руку тако што ће бити обавештен шта Влада планира. Овако, имена колега које ће им се придружити сазнали су из Службеног гласника.

Милићевић је подсетио да од оснивања Савета постоји договор да чланови Савета сами предлажу кандидате за то тело.

“Када би могао неко са стране, ниједан предмет не би могао да се заврши (...) Савет је незавиност изборио тиме што сам предлаже своје кандидате”, истакао је он, подсетивши да се Савет бави борбом против корупције, што подразумева да се анализирају људи од врха државе до сваког другог нивоа и да зато мора бити независан.

“Затечени смо и доживљавамо (ту одлуку) веома непријатно (…) Пословник Савета је прихваћен од свих влада. Последњи 2013. године, где у Члану 13 јасно пише – принцип у Савету је да нико из политичких странака не може бити члан Савета”, навео је Милићевић истичући да Савет не може да подржава ни једну, ни други опцију, и да није ту да подржава, нити да руши владу, већ да се бави анализом системске корупције и организованог криминала на терену.

Све владе су одувек Савет третирале као страно тело, наводи Милићевић и додаје да је Савет имао неколико састанака са представницима тадашње Владе 2002. и 2003. године, те да су ти сусрети били непријатни. Од тада је Савет углавном игнорисан, додаје он.

“Тешко објаснити зашто Савет Владе, који помаже Влади, не може да нађе заједнички језик ни са једном владом. Дајемо препоруке, није нам јасно зашто не можемо да седнемо за сто (…) Овакав однос ингорисања не могу да разумем. Свим политичарима је борба против корупције доминантна тема, ваљда је грађанима јасно да корупција пљачка њих”, каже Милићевић.

Говорећи о случајевима 24 спорне приватизације, Милићевић је рекао да је су чланови Савета, по доласку актуелног режима на власт, имали састанак са Александром Вучићем на којем је договорено да Савет и истражни органи дају све од себе да се ти предмети реше.

“Имали смо сарадњу са УКП-ом, и део УКП-а је уложио велико знање. Онда је то отишло на тужилаштво и после тога немамо увид, нити можемо имати утицај”, објаснио је саговорник Н1, истичући да је неприхватљиво да предмети затаревају, а у појединим случајевима се и то дешава.

Савет је, како каже, поред предмета 24 приватизација, обрадио још 28 предмета о којима је јавност слабо обавештена – о стању у медијима, стању правно система, тржишту електричне енергије, ненаменском трошењу буџетских средстава, тајности докумената…

 Милићевић је рекао и да су од Владе затражени уговори о концесијама за аутопутеве, Фијату, Ер Србији, али да никада нису добили та документа и да не верује да ће их добити.

Гост Дана уживо примећује и да постоји заблуда у јавности да Савет мора да решава проблем, а посао тог тела је заправо да уочи потенцијално коруптивне радње, док корупцију утврђује суд.

На питање, одакле му после свега мотив да и даље ради у Савету, Милићевић је рекао да се својевремено вратио из иностранства јер жели да живи у својој земљи, те да чланови Савета имају своју децу за коју желе да створе другачији амбијент.

Сматра и да у власти постоји један континуитет из Милошевићевог времена до данас и пита се зашто власти које су дијаметрално супротне, никада једну другу нису преиспитивале. “Можда постоји група моћних људи која инхибира нашу борбу против корупције (…) Једна групација људи која контролише финансијске токове, а ко контролише финансијске токове тај контролише моћ”, упозорио је Милићевић.