"ШКУНДРИЋ: Врање предњачи два корака"

30. октобар 2016

ИЗВОР: ОК РАДИО



Наредна, 2017. година би требало да буде веома значајна у борби против корупције, јер ће све локалне самоуправе у Србији морати да сачине и имплементирају локалне антикорупцијске планове и локалне антикорупцијске форуме.

Град Врање је 2015. године усвојио локални план за борбу против корупције, тако да нам догодине предстоји и формирање локалног антикорупцијског форума (ЛАФ).

Предстојећи задаци које стоје пред локалним самоуправама у Србији били су тема панел дискусије у Врању, на којој су, поред градских функционера,  учествовали представници Бироа за друштвена истраживања (БИРОДИ), Агенције за борбу против корупције и ЛАФ-а из Ниша.

То је била прилика да нам Миодраг Шкундрић из Агенције за борбу против корупције изнесе виђење онога што смо урадили и понешто каже о ономе што нас очекује од задатака у борби против корупције.

ОК Радио: Град Врање је прошле године усвојио локални антикорупцијски план. Да ли је то добра стартна позиција за оно што нас очекује догодине?

Миодраг Шкундрић: Град Врање је урадио, не један, већ је урадио два велика корака испред осталих.

Прво, имате усвојене документе, а друго, колико видим, постоји политичка воља да се они спроведу.

То је сјајно и ја вам се захваљујем на томе.

Корупција је у Србији велики проблем и јако раширена појава. Да ли видите спремност да се ухвати укоштац са њом?

- Желео бих да се осврнем на истраживања Бироа за друштвена истраживања (БИРОДИ), чији резултати показују да живимо у друштву где је корупција за многе наше грађане постала решење, а не проблем.

Да, чињеница је да ми живимо у таквом друштву, али ако поставимо питање ко може такву ситуацију да промени, одговор је једноставан.

Могу људи који воде то друштво, лидери. Врањски лидери су показали интересовање да се ствари мењају и то мени представља јако велико задовољство, јер сам сигуран да ће се неке ствари променити.

Како оцењујете досадашњи напредак у борби против корупције у нашем друштву?

- Направљен је барем неки мали, хајде да га назовемо општедруштвени помак из времена када је почео са радом Савет за борбу против корупције.

Пре него што је почео Савет да ради, да сте обичне људе питали шта је корупција, не би знали да кажу, не би знали да је дефинишу, можда не би знали ни да кажу да ли је то нешто добро или лоше.

Сада грађани барем знају да је то нешто што није добро и да то нешто има везе са, на пример, примањем и давањем мита.
Наравно, не знају све, али постоји дакле нека информација која је проширена по целом друштву.

Наравно, сада треба даље да се ради на томе.

Шта нас у том смислу очекује у наредној години?

- Оно што предстоји у наредној години је да сви градови и све општине у Србији усвоје документе сличне вашим документима, овде у Врању, али не и идентичне.

Тренутно се ради на изради модела који се заснивају на нашим истраживањима и ти модели Агенције за борбу против корупције би требало да буду доступни у марту наредне године.

Они ће јако личити на ово што имамо у Врању, могуће је да неће бити исти у свему и од средине следеће године сви градови ће бити у обавези да раде по том локалним антикорупцијским плановима и мораће да имају локална антикорупцијска тела.

Каква ће бити позиција Врања у тим задацима?

- Врање ће бити у предности у односу на друге градове зато што већ има израђене планове, има идеју о томе шта ће се даље дешавати и има политичку вољу да то спроведе.

Због тога, за Врање ће следећа година представљати прилагођавање новим околностима, а за све друге ће то бити сасвим нова прича.

И у том смислу, свакако, нећете бити на истом.

Која је разлика између локалног антикорупцијског плана и плана интегритета, чија нам израда такође предстоји?

- Планови интегритета су само процена ризика.

Ту институција, по закону, врши истраживање ризика на корупцију у својој средини и у самој институцији и сама та институција даје некакве предлоге мера како та корупција може да се у том смислу некако предупреди, да се смањи или да нестане.

У локалним антикорупцијским плановима већ постоје мере усвојене кроз документе које се имају спроводити.

То је велика разлика између локалних антикорупцијских планова и планова интегритета.

Шта то конкретно значи за једну локалну средину?

- Код планова интегритета постоји неколико општих места, која су установљена као ризична за целу државу.

То су, на пример, трошење новца из буџета, јавне набавке, запошљавање, то су дакле нека општа места која важе генерално.

Али за локалну управу су везане специфичности, које су се наметнуле кроз рад са радним групама.

То су, на пример, инспекцијски послови, функционисање просторно – урбанистичких планова, издавање грађевинских дозвола, одлуке скупштина везане за изборе директора и чланова одбора и слично.

Да ли ће постојати нека специфичност баш овде у Врању?

Да, наравно и Агенција за борбу против корупције ће вас охрабрити да нађете те своје специфичности које ће бити то нешто што сте пронашли и што се тиче конкретно Врања, а где сте препознали неки ризик за корупцију.