"М. Ђорђевићу три године затвора због Технохемије"

07. октобар 2016

ИЗВОР: ТАНЈУГ



БЕОГРАД - Посебно одељење Вишег суда у Београду осудило је данас на три године затвора бившег директора Агенције за приватизацију Миодрага Ђордевића због злоупотребе службеног положаја у вези са продајом Технохемије 2005. године.

Због истог кривичног дела, чланови Комисије за контролу уговора о продаји из Агенције Александар Вучетић и Љиљана Млађан осуђени су на по две године и четири месеца затвора.

Истом пресудом Ђођевићу, Вучетићу и Љиљани Млађан изрецена је мера безбедности забране вршења позива, делатности и дужности од пет година.

Време проведено у затвору не урачунава се у време трајања ове мере.

Против ове пресуде тужилаштво као и одбрана имају право да изјаве жалбу Апелационом суду у Београду.

Технохемија је један од 24 случаја приватизација које је као спорне означио Савет за борбу против корупције.

Против Ђорђевића се води поступак и због спорне продаје државног пакета акција Луке Београд.

Како је раније саопштено, Тужилаштво за организовани криминал терети оптужене да су злоупотребили службени положај приликом контроле испуњења обавеза из уговора о продаји који је Агенција закључила са купцем предузећа „Технохемија".

Сумња се да су том приликом купцу прибавили имовинску корист од 29.234.000 динара.

Како је полиција саопштила након хапшења они су у својству председника и чланова Комисије на седницама тог тела априла и маја 2005. године донели одлуку да се половина "идеалног дела" незавршене куће на Сењаку у Вуковашкој бб, прихвати као испуњење изричне инвестистиционе уговорне обавезе Ристе Гојковића, купца 70 одсто друштвеног капитала предузећа Технохемија.

Полиција је тада навела да су они том приликом знали да је уговором о продају 70 одсто капитала предвиђена обавеза купца да у року од годину дана од дана закључења уговора у субјект приватизације инвестира нешто више од 29 милиона динара.

Такође су, како се наводи, знали по налазу консултанске куће из Лондона "Clyde&Co", да једна половина те куће на Сењаку, није основно средство.

На тај начин осумњичени су омогућили Гојковићу ослобађање банкарске гаранције и повраћај 430.000 евра, које је Гојковић положио код ХВБ банке ради добијања банкарске гаранције, као и стицања противправне имовинске користи Гојковићу у том износу.