- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- "Замрачен део пута Србије ка ЕУ"
"Замрачен део пута Србије ка ЕУ"
Извор: Данас
Аутор: В. Јеремић
Преговарачка позиција Србије, односно списак корака које наша држава сматра да треба да предузме на путу ка чланству у ЕУ, носиће ознаку "Службено" и биће недоступан јавности до званичног отварања појединих поглавља, проистиче из закључка Владе Србије.
Дефинисање преговарачке позиције представља увертиру за отварање поглавља у преговорима о приступању ЕУ. У њој су изложени кораци на које је Србија спремна како би успешно, најпре отворила, а потом и затворила појединачна преговарачка поглавља. Пре званичног отварања поглавља, наша преговарачка позиција мора да се усагласи са позицијом Европске комисије. На тај начин се долази до Акционог плана за свако појединачно поглавље у ком су садржани коначни кораци које Србија мора да испуни како би поглавље било затворено.
Закључком Владе одлучено је да на преговорачке позиције буде стављена ознака "Службено" и самим тим буде сакривена од јавности.
Према речима Милана Антонијевић, директора Комитета правника за људска права ЈУКОМ, транспарентност преговарачких позиција није нешто на чему инсистира Европска унија, али додаје да је на јавности да се избори да овај процес буде што отворенији.
- Код појединих безбедносних питања може да се пронађе основ за прикривање преговарачке позиције, али за већину питања то није случај - наводи Антонијевић. Како наводи, поверљивост информација је уређена Законом о тајности података и "не постоји разлог због којег Влада тај закон не би поштовала и током евроинтеграција".
Говорећи о уредби Владе која је у наш правни поредак увела класификацију "Службено", Антонијевић напомиње да би требало сачекати одлуку Уставног суда који на захтев Савета за борбу против корупције разматра уставност спорне одредбе.
За Јелицу Минић, председницу Форума за међународне односе Европског покрета у Србији, сакривање одређених докумената док су у фази припреме није неуобичајена пракса.
- Понекад, потпуна транспарентност може да буде штетна и у овом конкретном случају и угрози процес преговора. Није неопходно у сваком тренутку излазити у јавност са свим документима. Ипак, преговорачки процес предвиђа представљање позиција и парламенту и стручној јавности и у тој фази није могуће сакрити исход - каже Јелица Минић.
Она оставља могућност да би ознака "Службено" могла да буде злоупотребљена зарад искључивања јавности из процеса евроинтеграција, али наглашава да је исувише рано за такав закључак.
Закључком владе којим се усмерава рад органа државне управе у поступку израде преговарачких позиција је предвиђено да преговарачке позиције које Србија усваја у току приступних преговора за свако појединачно преговарачко поглавље буду означене се ознаком "Службено". Преговарачке позиције биће тако означене до момента отварања датог поглавља. Изузетно, поједине преговарачке позиције или делови преговарачке позиције могу бити класификовани "Службено" и до момента завршетка приступних преговора. Одлуку о томе шта ће бити "Службено" доноси руководилац рада преговарачке групе.
Преговарачке позиције које су означене као "службене" биће доступне само онима који треба да знају и неће бити доступне јавности. Ознака "Службено" уведена је у наш правни систем Владином Уредбом о канцеларијском пословању органа државне управе. Како је њоме предвиђен степен класификације који се не спомиње у Закону о тајности података, Савет за борбу против корупције је поднео захтев за оцену уставности спорне уредбе. Повереник за информације од јавног значаја је у писму премијеру Вучићу затражио да уредба буде промењена и уподобљења закону и Уставу.
Косово тајна до самог краја
У закључку Владе који усмерава органе државне управе у поступку припреме преговарачких позиција посебно место заузима поглавље 35. Наиме, преговарачка позиција за ово поглавље које се номинално бави осталим питањима, а суштински питањем Косова, једино је унапред заштићено степеном тајности "Поверљиво", и остаће тако "током читавог трајања преговарачког процеса. За Милана Антонијевића из ЈУКОМ-а оволика тајност преговарачког процеса је претерана. "Не видим због чега је ово поглавље затворено за јавност током целог процеса преговора, када се оно спроводи због добробити свих грађана Косова", наводи Антонијевић.