"Влада демантовала сопствени деманти"

16. август 2016

Извор: Данас

Аутор: В. Јеремић


И поред уверавања Владе Србије да ознака "Службено" нема никакве везе са доступношћу информација од јавног значаја, испоставило се да ће документи са наведеном класификацијом ипак остати сакривени од грађана.

Владину изјаву демантовао је управо закључак Владе у којем се изричито наводи да документа која носе ознаку "Службено" неће бити доступна јавности.

И док чекамо одлуку оцену уставности Владине уредбе која је ову ознаку увела у правни поредак, Повереник за информације од јавног значаја је затражио од премијера да спорну уредбу измени. У закључку Владе којим се усмерава и усклађује рад органа државне управе у поступку израде преговарачких позиција у процесу евроинтеграција, експлицитно се наводи да су документа са ознаком "Службено" доступне само "онима који треба да знају", као и то да нису доступна јавности. У закључку се додаје да ће ознаку "Службено" носити преговарачке позиције које ће Србија усвојити за свако појединачно поглавље.

"Преговарачке позиције биће означене ознаком "СЛУЖБЕНО" или одговарајућим степеном тајности до момента отварања датог поглавља. Изузетно, поједине преговарачке позиције или делови преговарачке позиције могу бити означени ознаком "СЛУЖБЕНО" или одговарајућим степеном тајности до момента завршетка приступних преговора", наводи се у закључку Владе.

Одлуку о томе који документ ће да буде "службен", доноси "овлашћено лице министарства, посебне организације или службе Владе које руководи радом преговарачке групе".

Као што је и најавио, повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић упутио је писмо премијеру Александру Вучићу у којем је од њега затражио да уредбу која је ознаку "службено" увела у наш правни поредак измени.

"Устав јемчи сваком лицу право на обавештеност. У њему пише да свако има право на приступ подацима који су у поседу државних органа и организација којима су поверена јавна овлашћења, у складу са законом. Из ове одредбе јасно произилази да Устав уређивање овог права резервише за закон. Оно се не може ни ограничавати ни уређивати актом мање правне снаге од закона", стоји у Шабићевом писму.

Повереник додаје да ће спорне одредбе Уредбе изазвати и "фактичке сасвим сувишне проблеме у пракси, како по представе јавности о транспарентности рада Владе односно администрације, тако и по остваривање права јавности односно грађана и стога предлажем да Влада што пре те одредбе уклони из правног поретка".

Подсетимо, три дана након парламентарних избора Влада Србије у техничком мандату је изменила Уредбу о канцеларијском пословању органа државне управе. Том изменом Влада је омогућила себи да акте и предмете који нису одређени као тајни, али су "по својој природи осетљиви и захтевају ограничену дистрибуцију", означава ознаком "Службено". Притом, Влада је пропустила да дефинише критеријуме за препознавање податка који је "осетљив и захтева ограничену дистрибуцију", као и да одреди круг лица којима је дозвољена његова дистрибуција.

На ову измену уредбе реаговали су Савет за борбу против корупције и Повереник за информације од јавног значаја. Савет је Уставном суду поднео захтев за оцену уставности спорне уредбе, док је повереник истакао њен несклад са Законом о тајности података. Реагујући на њихове наводе Владина канцеларија за сарадњу са медијима је издала саопштење тврдећи да ознака "Службено" не може да ограничи право јавности на информације садржане у документу са том ознаком.

Спорно саопштење Владе

"Ознака 'Службено' је интерног карактера и примењује се само унутар државног органа и означава ко од државних службеника има право увида и руковања таквим документима. Ознака 'Службено' нема никаквог утицаја ка споља, према грађанима или јавности. Сваки документ који носи ту ознаку апсолутно је могуће добити као информацију од јавног значаја", писало је у недавном саопштењу Владине канцеларије за сарадњу са медијима.