БЕОГРАД - Савет за борбу против корупције саопштио је данас да је Уставном суду поднео иницијативу за оцену уставности и законитости Уредбе којом је посбним актом одређен виши степен тајности података за чије одређивање, како се наводи, не постоје јасни критеријуми.
У саопштењу се наводи да је Савет о томе известио Владу Србије и председника Александра Вучића, уз упозорење на могуће злоупотребе подзаконског акта којим је у априлу ове године одређен виши степен тајности података.
Напомиње се да је влади достављен Извештај о незаконитом увођењу новог степена тајности уз оцену да тиме није само угрожено Уставом и законом гарантовано право на приступ информацијама од јавног значаја, већ је омогућено да се прикрију информације од значаја за борбу против корупције.
Наводи се, наиме, да је, поред досадашњих, степена тајности - државна тајна, строго поверљиво, поверљиво и интерно, изменама Уредбе о канцеларијском пословању органа државне управе уведена и тајност под називом ''службено".
Иако се у Уредби, како се наводи, изричито не спомиње да је у питању нови степен тајности, опис аката који се одређују за ограничену дистрибуцију недвосмислено говори о суштинској тајности.
Наиме, ''акти и предмети који садрже податке који нису одређени као тајни подаци, али који су по својој природи осетљиви и захтевају ограничену дистрибуцију, означени су ознаком 'службено'".
Притом, додаје се, није дефинисано који подаци се могу третирати као осетљиви, ко одређује који су подаци осетљиви и на кога је дистрибуција ограничена.
Како се наводи, за Савет је спорно и то што је поменуту уредбу усвојила влада у техничком мандату.