- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- "АТП Војводина: ЕУ да помогне да се афера реши"

"АТП Војводина: ЕУ да помогне да се афера реши"
ИЗВОР: РТВ
АУТОР: БЕТА
Власник Ауто-транспортног предузећа (АТП) Војводина Илија Девић најавио је данас да ће његов одштетни захтев против града Новог Сада и државе Србије износити више од 100 милиона евра и оценио да су отварањем поглавља 23 и 24 у преговорима Србије са ЕУ створени и предуслови да се ЕУ "меша у правосуђе у Србији".
Девић је у саопштењу подсетио да је Европска комисија ставила случај АТП Војводина на списак 24 спорне приватизације у Србији и додао да је у његовом случају констатовано да је оштећен инвеститор, а не држава Србија.
Он је оптужио надлежне органе да су истрагу "окренули у другом смеру", како би се заштитили несавесни политичари и како би се град Нови Сад спасао плаћања велике одштете.

Девић је навео да је поднео више од 20 кривичних пријава, по којима се уопште не поступа, подсетивши да су две "веома прецизне" кривичне пријаве одбачене "по нечијем налогу и притиску".
Он је подсетио и да је по једној од претходних тужби АТП Војводина од града Новог Сада наплатила четири милиона евра.
"С обзиром да је дошло до отварања поглавља 23 и 24, те напокон ЕУ има право да се директно меша у правосуђе Србије, ову притужбу шаљем Државном већу тужилаца да по истој и поступи, с обзиром да на раније притужбе није поступало или сам добијао уопштене одговоре", навео је Илија Девић.
Он је раније тврдио да је инвестирао 30 милиона евра у изградњу нове Међумесне аутобуске станице у Новом Саду, која никада није прорадила и оценио да га је држава Србија преварила.
"Због тога што Град Нови Сад није поштовао уговорну обавезу, без посла је остало 600 радника, а ја сам као домаћи инвестор уништен и опљачкан", навео је Девић у саопштењу.
Према препорукама Савета за борбу против корупције Владе Србије, АТП Војводина се нашла на списку 24 спорне приватизације као једина где је оштећен инвеститор а не држава Србија, а разрешење те афере захтевала је и Европска комисија.
Девић је 2006. године закључио уговор са тадашњом градоначелницом Новог Сада Мајом Гојковић о изградњи нове Међумесне аутобуске станице. Тај објекат је завршен, али град никада није преусмерио саобраћај на нову локацију.
Због доспелих рата кредита, АТП Војводина је отишла у стечај, а Девић је поднео тужбу за накнаду штете. Град Нови Сад је осуђен да плати Девићу 300 милиона динара са каматом.
Девић је поднео и кривичну пријаву против Маје Гојковић, бившег директора Завода за изградњу града Игора Мировића и још осам особа због сумње да су Новом Саду причинили штету од 400 милиона динара, која је доказана правоснажном извршном судском пресудом.
Основно јавно тужилаштво у Новом Саду је 20. јануара прошле године одбацило ту кривичну пријаву.