Локални антикорупцијски форум (ЛАФ) и Биро за друштвена истраживања (БИРОДИ) оценили су да новац који је прошле године издвојен из буџета Ниша за суфинансирање медијских пројеката није у потпуности утрошен у складу с наменом и власници медија нису оправдали његово трошење на адекватан начин.
Они су подсетили да је 16 медијских пројеката прошле године финансирано из буџета града са сумом од 51 милиона динара, с тим што је 86 одсто средстава припало медијима које је Савет за борбу против корупције оценио као "медије блиске властима".
Представници ЛАФ-а и БИРОДИ-ја су истакли да је мониторниг показао да се у пројектима медијских кућа налазе и они трошкови које је конкурсна комисија оценила као непотребне или превисоке и за које је захтевана корекција или потпуно брисање.
Чланица ЛАФ-а Валентина Крстић истакла је да су парама из буџета плаћени изузетно високи путни трошкови, трошкови правних саветника, горива, интернета, струје и пројектних менаџера.
"Из градског буџета је за службене дневнице Народним новинама месечно исплаћивано 288.000 динара, телевизији Бел ами 280.000, радију Бел ами 108.000 динара, а интернет порталу Бел ами 40.000 динара", истакла је Крстићева на конференцији за медије и подсетила да су пројекти реализовани током шестомесечног периода.
Она је такође истакла да су из буџета града са 2,4 милиона динара телевизији Коперникус плаћени трошкови програмске трасе Ниш-Београд-Словенија.
"Пројектни менаџер у Телевизији Бел ами примао је из градског буџета месечни хонорар од 158.000 динара, а у телевизији Зона плус менаџерка пројекта примала је у просеку 115.500 динара у бруто износу", казала је Крстић.
Она је навела да су трошкови струје телевизије "Бел ами" правдани рачунима за више бројила стамбених и пословних простора који се воде на лица повезана са власником телевизије, као и рачунима бројила из других општина.
Према њеним речима, из буџета града утрошени су изузетно велики износи за набавку опреме једног броја медијских кућа, али је поједина опрема набављена тек на крају године, па је питање колико је она уопште била потребна.
Финансијски експерт ЛАФ-а Чедослава Ристић је истакла да је анализа финансијских и наративних извештаја буџетски подржаних пројеката показала да је документација којом је правдан утрошак средстава углавном фиктивна.
"Документација ни у чему не одговара ваљаној и валидној документацији за правдање трошкова. То су рачуни који немају ни потпис, ни печат, нити се види ко је робу примио, а ко је издао", изјавила је Ристићева.
Она је казала да је несхватљиво да буџетска инспекција није реаговала за време трошење пара из градског буџета и реализације пројеката.
Представници ЛАФ-а и БИРОДИ-ја су најавили да ће извештај о трошењу буџетских пара за суфинансирање медијских пројеката у Нишу доставити тужилаштву, Савету и Агенцији за борбу против корупције и свим осталим надлежним институцијама јер постоји основана сумња да су буџетска средства нелегално трошена.