"Нема истраге о рушењу у Савамали"

26. мај 2016

Извор: КРИК

Аутор: Бојана Павловић

Месец дана од бесправног рушења приватних објеката у Херцеговачкој улици, Више тужилаштво још није покренуло истрагу о овом случају.

Тужилаштво је десет дана после рушења наложило полицији да прикупи податке у вези са догађајима из изборне ноћи у Савамали – да утврди да ли је почињено неко кривично дело и ко га је починио. Из тужилаштва за КРИК кажу да још нема нових података у вези са овим случајем и да истрага још није покренута.

Предраг Петровић, извршни директор Београдског центра за безбедносну политику (БЦБП), наводи да не треба бити правник да би се установило да су приликом рушења почињена бројна кривична дела.

„Рушено је приватно власништво без законом одређене процедуре, људи су задржавани од стране особа које за то нису имала овлашћења, одузимане су им ствари и нарушена слобода кретања“, каже Петровић.

Тужилаштву, међутим, треба више од месец дана да утврди да ли су почињена нека кривична дела.

„Можемо да спекулишемо да је опште обележје рада тужилаштва спорост. Међутим, мени се чини да је реч о разводњавању случаја. Они се надају да ће јавност изгубити интересовање како време буде одмицало и да ће пустити да то прође некажњено“, наводи Петровић.

Полиција те ноћи није изашла на терен. На позиве грађана одговорили су да нису надлежни и упутили их на градску комуналну полицију. Она се, такође, није појавила на месту догађаја. Заштитник грађана Саша Јанковић касније је утврдио да полиција није реаговала јер је такав налог стигао „с врха“.

Ни десет дана касније полиција није изашла на терен, а потом је саопштила да је касно да се изврши увиђај. У међувремену, градске власти су у кратком року наложиле да се у Херцеговачкој рашчисти терен и „уклони шут“.
Снимак из Херцеговачке на коме се виде багери који руше приватну имовину до којих је КРИК дошао три дана после догађаја, полиција је од новинара затражила тек 20 дана након догађаја.

Градске власти оградиле су од догађаја рекавши да у њему нису учествовале. Градоначелник Синиша Мали изјавио је да није сигуран шта се тамо догодило. О рушењу се изјаснио и премијер Александар Вучић. Рекао је да су срушени бесправно изграђени објекти и да је тај који их је рушио „комплетан идиот“ јер је то учинио током ноћи – да је рушио дању, добио би аплауз.

Душан Слијепчевић, члан Савета за борбу против корупције, каже да су изјаве људи из власти о овом случају непримерене.

„Сви људи из власти који су се на било који начин изјашњавали о овом случају, укључујући и председника владе, треба да поднесу оставке. Не може премијер да се изјашњава од томе, не може да пресуђује на тај начин, да говори да ли је то требало извршити дању или ноћу. Постоје процедуре које морају да поштују“, каже Слијепчевић.

У изборној ноћи, три багера ушла су у Херцеговачку улицу и срушила око 1000 квадратних метара објеката у власништву фирми „Искра“, „Транспорт перони“ и ресторан „Савски експрес“. У улицу која спаја свеже реконструисану променаду и зграду Геозавода багери су дошли из правца градилишта „Београд на води“.

Ово рушење можда не би ни побудило толико интересовање јавности да тридесетак маскираних мушкараца није пролазнике склањало са улице онемогућујући им да посведоче догађају.

Непознати људи сакривени испод фантомки, везали су чувара фирме „Искра“, заустављали грађане, легитимисали их, одузимали телефоне, водећи рачуна да све прође без насиља. Чувар, сведок догађаја, јуче је преминуо природном смрћу на Војномедицинској академији.