"Беопетрол" је буквално купио самог себе

28. април 2016

ИЗВОР: ДАНАС

АУТОР: ДУШАН ПАВЛОВИЋ



27.04.2016. ДАНАС // "Рад Агенције такође је био нетранспарентан. Када је Савет за борбу против корупције 2013. године тражио од агенције уговор о зајму који је "Беопетрол" дао "Лукоилу", није могао да га добије."

Купац је преузео обавезу да у "Беопетрол" инвестира 85 милиона евра, и спроведе социјални програм у износу од 8 милиона евра. Купац је такође морао да обезбеди банкарску гаранцију. Он је то и учинио, али само на износ од 41 милион. Агенција је ово прихватила. А онда је "Беопетрол" "Лукоилу" позајмио 105 милиона евра да би "Лукоил" могао да га купи са роком отплате од 25 година. Ово је било потпуно супротно циљу приватизације. Друштвена предузећа су се продавала јер су остала без обртног капитала и средстава за инвестирање. Ако је "Беопетрол" имао довољно средстава да инвестира, није било неопходно да буде приватизован. "Беопетрол" је буквално купио самог себе. Надлежни службеници Агенције за приватизацију морали су да заштите "Беопетрол", тј. спрече "Лукоил" да добије "Беопетрол" за џабе.

Ово, међутим, није било све. Агенција је такође пропустила да контролише инвестиције на које се обавезао "Лукоил", тако што је инвестицијом сматрала авансна плаћања која је извршио "Лукоил" према добављачима без увида у то да ли су плаћања резултирала конкретном радњом. Рецимо, "Лукоил" је платио предузећу "Iconex-con" д.о.о. 32 милиона евра на име реконструкције 132 бензинске пумпе. Агенција никада није проверила да ли је "Iconex-con" заиста реконструисао све пумпе по наведеној цени, већ је прихватила да је инвестиција извршена на основу фактуре која потврђује авансно плаћање "Iconex-con"-у. Авансно плаћање је, међутим, ирелевантан податак ако желите да знате да ли је купац извршио инвестицију. Овакво третирање инвестиција такође је у супротности са међународним рачуноводственим принципом (тзв. матцхинг принципле) по коме се приходи признају на основу фактурисања реализације. Неки посао може да буде завршен тек када је производ испоручен, а услуга реализована тако да се купцу испостави излазна фактура, а приход сматра зарађеним. Другим речима, инвестиционо улагање је оно што је урађено, а не документ којим се показује да је нешто плаћено унапред. Овако извршена "контрола" купчевих обавеза остављала је пуно простора за корупцију. Ја платим вама 32 милиона да нешто урадите за мене. Ви урадите посао за 20 милиона, а остатак од 12 милиона поделимо. Држави пријавимо да смо инвестирали онолико колико је тражено. Све су ово морали да контролишу и спрече службеници Агенције за приватизацију. У овом случају, Синиша Мали, који је тада био шеф дирекције за тендерске продаје. Годину дана касније, Синиша Мали постављен је на место директора за инвестиције у "Лукоилу".

Рад Агенције такође је био нетранспарентан. Када је Савет за борбу против корупције 2013. године тражио од агенције уговор о зајму који је "Беопетрол" дао "Лукоилу", није могао да га добије.

Оваква нетранспарентност и неодговорност вукла се годинама. О агенцији више нико није водио рачуна. Нико није ни знао да се у агенцији за 12 година променило седам директора. После Виде Узелац, која је пензионисана 15. маја 2014. године, постављена су до фебруара 2016. године још два в. д. директора Агенције. Вида Узелац је била осми руководилац агенције. Када је први пут ушла у агенцију, запослени су били препаднути. Вида је била позната од раније као врхунски професионалац са дугим радним искуством у државној служби. Вида Узелац је била један од директора Завода за обрачун и плаћања, бивше Службе друштвеног књиговодства (СДК), који је укинут 2003. године. Ова служба располагала је великим новцем јер су преко ње ишла сва плаћања за плате која нису могла да "легну" на рачун уколико истовремено не би били плаћени доприноси. Када је служба укинута и када су плате почеле да се плаћају преко комерцијалних банака, почела су масовна неуплаћивања пензионог осигурања. Многи економисти и данас тврде да СДК није требало укидати. После 2000. године направила је Централни регистар за хартије од вредности, Депо и Клиринг хартија од вредности, и довела их на завидан ниво професионализма. Са Видом је једна ствар била сигурна - у агенцији више неће моћи да се хватају кривине. Многи запослени су мислили да ће Вида Узелац све да их смени, што није било посебно изненађујуће с обзиром на то да је и пре њеног доласка полиција непрекидно била у агенцији, истражујући спорне приватизације из претходног периода.