- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Одржан округли сто о борби против корупције

Одржан округли сто о борби против корупције
ИЗВОР: ДАНАС
АУТОР: Р. М.
Корупција је и даље присутна у свим сферама јавног живота, од здравства, просвете, судства те је неопходно уозбиљити борбу против корупције, доношењем сета антикорупцијских закона који би се и примењивали, закључено је на јучерашњем округлом столу који је организовало Удружење за демократију Давидовић Грол у Кући људских права.
Професорка Нада Костић, председница овог удружења, оценила је да је стање у Србији никад лошије, наводећи да народ живи са страхом од губитка посла, да се корупција и даље недовољно пријављује, да нема слободних медија и независног судства, да су ниске плате и сиромаштво само огледало корупције која се дешава на свим нивоима. Према њеним речима, ни Закон о узбуњивачима који је донет и који треба да охрабри грађане да пријаве корупцију, за сада није довољно уродио плодом, а да су и други закони попут, Закона о јавним набавкама изиграни.
- У здравству рецимо комисије за спровођење јавних набавки нису мењане годинама, па смо имали ситуацију да су се чланови истих на тај начин окористили, куповином станова. Нису били транспарентни ни уговори које су потписивали - рекла је Костић. Немања Ненадић, програмски директор Транспарентност Србије, рекао је да је по индексу перцепције корупције Србија на 71. месту са 40 од могућих 100 поена, и да је још лошије што се та позиција није мењала задњих година. Он је истакао да Србији недостаје закон о лобирању, који би могао да допринесе бољој транспарентности процеса доношења важних одлука. Савет за борбу против корупције пре десетак дана је израдио реферат о томе како су право и правда доступни грађанима, али како каже чланица Савета Јелисавета Василић, Влада није имала разумевања за то. Она је оценила да је стање у правосуђу лоше, наводећи три милиона нерешених судских предмета и застрашивање судија од стране извршне власти.
ЧУПИЋ: Шок терапија - Без шок терапије нема борбе против корупције у Србији. Треба донети систем антикорупцијских мера, на првом месту закон о пореклу имовине али и омогућити отварање досијеа сарадника тајних служби - сматра професор Чедомир Чупић са ФПН.