Савет за борбу против корупције: Власт утиче на правосуђе

31. март 2016

Аутор текста: Бета
ИЗВОР: Н1 

Савет за борбу против корупције указао је да у правосудном систему Србије постоје бројни проблеми и да је и даље очигледан утицај извршне власти на тужилаштво и судове.

Savet za borbu protiv korupcije: Vlast utiče na pravosuđeИзвор: Тањуг/Оксана Тоскић

Савет у извештају који је доставио Влади оцењује да не постоје јасни критеријуми за креирање мреже судова и тужилаштава и за одређивање броја носилаца правосудних функција и правосудне администрације, као и да не постоји равномерно оптерећење тих институција.

 

 

"Део одговорности је на правосуђу, али највећу одговорност носи извршна власт. Велики проблем је и даље утицај извршне власти на рад тужилаштава и судова, као и неадектавно медијско извештавање", истакао је Савет.

Оцењено је да се доносе неквалитетни закони који ускраћују остварење правде и препоручено да се промени пракса доношења прописа по хитном поступку, без јавне и стручне расправе, без учешћа стучњака за одређене области и учешћа цивилног друштва.

"Правосудне институције немају довољно средстава за редован рад, а истовремено трошак којем се грађани излажу у потрази за правдом није прилагођен животном стандарду", оценио је Савет.

Ово Владино тело је упоредило препоруке из претходних извештаја и утврдило је да је дошло до побољшања у решавању старих предмета и да су донети битни подзаконски акти који су недостајали, али је уочено доста пропуста у тим прописима који, како је наведено, могу ограничити независност и самосталност носилаца правосудних функција, као и онемогућити судије и тужиоце у доступности права и правде.

"Држава је дужна да уради детаљну анализу рада Уставног суда јер из досадашњег рада овог суда није могуће утврдити да ли је правосудна институција или је део извршне власти", наводи Савет.