У борбу против мафије мора да се укључи цивилно друштво

10. март 2016
Аутор: Наташа Марковић
Извор: КРИК


Организовани криминал у Србији карактеришу јаке везе са политиком, сагласни су предавачи другог дана семинара „Истраживање организованог криминала на Балкану“, који је организовала Мрежа за истраживање криминала и корупције – КРИК.

„Оно што се дешава у Србији у претходних 15 година није ништа друго него суделовање организованог криминала и државе“, објашњава Мирослава Миленовић, чланица Савета за борбу против корупције. 

Miroslava Milenović (foto: KRIK)
Мирослава Миленовић (фото: КРИК)
Говорећи о начинима на који криминалне групе перу новац, Миленовић је направила поређење ових група са компанијама које имају помоћ најбољих банкара, адвоката и ревизора да пребаце новац у легалне токове. Новац се потом, како је објаснила, улаже у најисплативије послове где ће моћи да се оствари најбоља сарадња са политичком и економском елитом.

„Финансијска елита ствара политичку елиту која када дође на власт мора да врати услугу онима који су је довели на власт. Тако и влада може бити криминална група која одређеним законима разара друштво“, објашњава она и истиче да у таквом друштву постоји замена теза да је свака инвестиција добра и важна и да је сваки инвеститор добродошао. „Причамо о милионима евра, а казне су 10 до 20 година затвора. Поделите те износе са бројем месеци и добићете најбоље плаћене људе у региону. Једино решење је одузимање имовине и новца јер се једино тако може показати да се криминал не исплати“, закључује Миленовић. 

Новинар и главни уредник КРИК-а Стеван Дојчиновић, који је на семинару говорио о случају Шарић, подсетио је на доказе о блиским контактима политичара који су и данас на власти и криминалаца из нарко-групе Дарка Шарића. „Пропусте најчешће направе полиција и тужилаштво јер су политички контролисани. Због тога у борбу против мафије мора да буде укључено цело цивилно друштво“, објаснио је Дојчиновић указујући да су управо огромна неслагања у количини пронађених наркотика и новца у случају нарко-клана Дарка Шарића довела до закључка да су многи политичари и бизнисмени остали сачувани од истраге. 

Maurizio Salustro (foto: KRIK) 
Маурицио Салустро (фото: КРИК)
Са Дојчиновићем је сагласан Маурицио Салустро из мисије ОЕБС-а у Србији, који је истакао да тужилаштво и полиција у свакој земљи треба да буду независни. Према његовим речима, систем мора свима да омогући да раде свој посао и истрагу спроведу до краја. „Полиција мора да ради оно што каже тужилац, док јавни тужиоци морају да имају потпуна сазнања о полицији. Без узајамне сарадње, изостаће успех“, напомиње Салустро. Балканске групе диктирају нарко-тржиште

Међу предавачима на семинару био је и Марио Вендити, заменик тужиоца у италијанском тужилаштву Павиа који је био укључен у међународну полицијску операцију „Балкански ратник“ којом је пресечен интернационални ланац кријумчарења кокаина и похапшени чланови групе Дарка Шарића. Објашњавајући везе криминалних група са Балкана и италијанске мафије, указао је на посебности криминалаца који долазе са овог подручја. „Групе из Србије и Црне Горе дрогу су третирале као производе које купујемо у самопослугама. Толико су добро организовали трговину наркотицима да су преузели тржиште од италијанске мафије“, рекао је Вендити. Балканске криминалне групе у Италији, према његовим речима, наметнуле су се другим нарко-организацијама јер су имале „менталитет ратника са предузетничким способностима“. „Ради се о људима који су се дружили само између себе. Посвећени задатку, као агенција која пружа најбоље услуге по најповољнијим ценама“, објаснио је Вендити. У криминалне послове Срба и Црногораца, према његовим речима, увек су биле укључене међусобно блиске особе. „То им је помогло да освоје тржиште дроге до тада љубоморно чувано од стране италијанске мафије.“
Mario Venditti (foto: KRIK)Тужилац Марио Вендити (фото: КРИК)