- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Држава и даље највећи финансијер медија

Држава и даље највећи финансијер медија
ИЗВОР: РТС
Савет за борбу против корупције поновио је да је највећи финансијер медија држава, а процене су да су државне и локалне институције у претходне четири године потрошиле 840 милиона евра. Главни уредник "Информера" тврди да су највише "јавних пара" добили медији који критикују власт.
На конференцији "Утицај јавног новца на медије" у београдском Медија центру, Драган Ј. Вучићевић је рекао да су медији које јавност перципира као блиске власти, а то су Пинк и Информер, добили 37 милиона динара, односно 17 милиона динара.

Према Вучићевићевим речима, агенција Бета је добила 57 милиона динара, Рингијер 234 милиона динара, РТВ око две милијарде динара, Данас 244 милиона динара, Б92 36 милиона динара, а недељник Време 34 милиона динара .
Чланица Савета за борбу против корупције Мирослава Миленовић поновила је податак из последњег извештаја о финансирању медија, да су државне институције од 2011.године до 2014.године потрошиле 60,9 милиона евра за те намене.
"Са великом сигурношћу можемо да кажемо да се ради о минималном износу, пре свега зато што главни играчи и актери нису желели да удовоље захтеву и да доставе информације", нагласила је Миленовићева.
Додала је, међутим, да су одређене информације и даље недоступне.
"Телеком и 'Србијагас' кажњени су од стране повереника са по 180.000 динара, међутим и даље тврдоглаво одбијају да доставе било какве информације", рекла је Миленовићева и истакла да из доступних информација, из финансијских извештаја и са сајта АПР-а може да се наслути само да се ради о милионским износима и то у еврима.
Како је рекла, у том поступку нема тендера, нема јавне набавке, те се све ради нетранспарентно.
Према њеним речима, медијски закони из 2014. године, нису постигли оно то се очекивало.
Миленовићева је подсетила је да је Савет већ скретао пању да најављена приватизација неце моћи да реши проблем медија, већ да је у медијима пре свега проблем нестранспарентно финансирање и трошење средстава и регулатива која подстице такав начин трошења.
"Покушали смо да укажемо како се то ради преко оглашавања, маркетинга и наразличитијих врста спонзорстава и донација и то пре свега преко симулираних јавних набавки", нагласила је чланица Савета за борбу против корупције.
Савет за борбу против корупције најавио је рад на четвртом извештају, којим ће покушати да сагледа ефекте медијских закона, а бавиће се и приватизацијом медија.