Влада игнорише Савет за борбу против корупције

26. јануар 2016

Извор: Б92

Београд -- У Савету за борбу против корупције кажу да нису у свађи са Владом Србије, али да њихове извештаје извршна власт у потпуности игнорише.


 
  
Foto: Tanjug
Фото: Тањуг

Србију у преговорима са ЕУ у Поглављу 23 чека доследно спровођење плана за борбу против корупције.

Савет гласан - Влада глува. То је опис сарадње на поменутој релацији у борби против корупције.

Такво стање предуго је актуелно, а ништа се није променило ни после недавног напада на чланицу савета Мирославу Миленовић и извештаја о Дипосу и медијима. 

По договору Влада има рок од 10 дана да реагује на извештаје Савета пре него што буду објављени. 

“Са самом владом у односу на наше извештаје не добијамо одговоре ни коментаре. Не бих то назвао свађом већ игнорисањем. Мислим да ће у склопу упутстава око поглавља 23 бити ипак висе и јасније дефинисано да Влада те известаје мора боље да разматра”, рекао је Mирослав Милићевић из Савета. 

Конкретно објашњење Владе за такав однос изостало је. Министар Селаковић присуствовао је састанку Координационог тела за примену Акционог плана за спровођење Националне стратегије за борбу против корупције. Како нам је објашњено, журио је, а саопштење је стигло касније. 

“Основни циљ Владе, правосуђа и свих других регулаторних органа јесте доследно спровођење плана за борбу против корупције, који је садржан у оквиру Акционог плана за Поглавље 23 са предвиђеним мерама, роковима, као и одговорним субјектима. Успешна борба против корупције не зависи само од Министарства правде, тужилаштва или полиције, већ она подразумева чврсту и координирану сарадњу свих државних органа, институција и регулаторних органа”, саопштио је Никола Селаковић. 

На питање да ли је разговарао са Селаковићем, Милићевић каже да јесте имао прилику. 

“Министар је на располагању је, али нису све теме које ми дајемо за правду”, навео је Милићевић. 

У владајућој странци на тврдње Савета да га Влада игнорише одговарају да је Влада кроз бројна законска решења показала како се бори против корупције. На питање јесу ли случај Миленовић и последњи извештаји Савета разлози за слабу комуникацију први напредњак у скупштини Зоран Бабић не даје директан одговор. 

“Ја заиста бих све те ствари оставио надлежним органима, не бих то коментарисао изјавом а поручио бих да сви раде у складу са законом”, рекао је Зоран Бабић из СНС.

У Савету кажу да у овом тренутку добру комуникацију имају само са неколико државних секретара. Најављују да ће ускоро објавити 4 или 5 извештаја који ће подићи буру, јер извештаји који не подижу буру и нису значајни.