ДРУШТВО за изнајмљивање државних некретнина "Дипос" на прозивке Савета за борбу против корупције одговара да су све радили уз сагласност и одобрење Владе Србије. Савет је у свом извештају указао да је "Дипос" издавао државне виле и станове привилегованим појединцима, без конкурса, као и да су неке некретнине политичарима, директорима јавних предузећа и певачима изнајмљене по ценама које су значајно ниже од тржишних. Наведено је и да је у луксузним некретнинама било оних који су се бесправно уселили, без уговора о закупу и плаћања кирије.
Директор "Дипоса" Ђоко Кривокапић негира оптужбе изнете на рачун друштва на чијем је челу и истиче да је препорука Савета да се то предузеће укине потпуно неоснована.
- Послујемо више него успешно, о чему сведоче финансијски резултати пословања у претходних шест година - каже Кривокапић. - Вредност целокупне имовине која нам је поверена на привремено управљање увећали смо за више од 10 милиона евра. Уговоре о закупу са корисницима закључујемо тек по прибављеној сагласности Републичке дирекције за имовину. Против свих дужника и бесправно усељених особа смо покренули законске поступке.
Јелисавета Василић из Савета за борбу против корупције, за "Новости", објашњава да међу закупцима има оних који су плаћали реалну цену изнајмљивања, али да би требало да Влада Србије прочешља све уговоре, јер су многе закупнине нереалне.
- Сви уговори су склопљени непосредном погодбом и тиме је прекршен Закон о јавној својини, јер се на тај начин станови могу издавати само странцима, када је у питању реципроцитет и специфични односи са другим државама - каже Василићева. - Те некретнине би требало да буду доступне сваком грађанину, а не само појединцима блиским власти. Тражимо од Владе да процени сваки појединачан уговор и да раскине оне који су, због ниске цене, штетни за државу.
Како "Новости" сазнају неколико станара се, после првих медијских натписа о привилегованом закупу иселило из вила. Они су се уплашили, јер неки од њих нису имали уговоре о закупу или су у државним вилама уживали за мале паре.
ОБЈАВЉИВАЊЕ НЕЗАКОНИТО?
ДИПОС је крио имена станара, а директор Ђоко Кривокапић сматра да Савет за борбу против корупције није смео да објави списак.
- Објављивањем имена закупаца, бахато је прекршена одредба члана 42 Устава Републике Србије, јер су подаци о личности коришћени мимо сврхе за коју су прикупљени - тврди Кривокапић.
Повереник за информације од јавног значаја Родољуб Шабић сматра, међутим, да је у интересу јавности да се списак објави.