Закупци блиски власти...

08. новембар 2015

Извор: Н1

Аутор: Маја Николић


Како је могуће да вила од 425 метара квадратних вреди мање од 15.000 евра? Зато што то није могуће, а радило се као да јесте, Савет за борбу против корупције тражи да се Дипос укине јер је, према тврдњама Савета, то предузеће државну имовину давало у закуп, али и продавало привилегованим појединцима блиским властима, по привилегованим ценама.

У Дипосу све то демантују и кажу да су мета хајке.

Крађа државне имовине црно на бело. Тако Савет за борбу против корупције говори у свом извештају у ком наводи и списак закупаца државних вила, станова, пословних простора и гаража којима је Дипос све то издавао по цени нижој од тржишне. Међу њима су и позната имена.

Државне виле поседују директор ЕМС-а Никола Петровић, стриц Новака Ђоковића Горан Ђоковић, адвокат Зденко Томановић. На списку је и фирма Бам трејд, власника недељника "Печат", фирма Омни сток чији је власник и директор Веселин Сјеклоћа, бивши саветник министра Велимира Илића, а државну вилу закупљује, између осталих, Невена Веселиновић, жена Горана Веселиновића из СНС-а и адвокатица Светлане Ражнатовић, као и хирург Милан Цолић.

Савет је утврдио да се међу закупцима државне имовине налазе и високопозиционирани службеници МУП-а и БИА, директори јавних предузећа, фудбалери и естрадне личности, као и да ти уговори нису у складу са законом.

"Мислим да је најважније рећи да транспарентног поступка није било, нисмо могли да се јавимо ни ви ни ја, јер су могли само они који су били блиски власти. Када су добили, имали су прилику и да откупе по цени која такође није била приступачна вама и мени", каже Мирослава Миленовић, члан Савета за борбу против корупције. Савет због тога тражи од Владе да укине Дипос.

Такав захтев је неоснован, узвраћа Дипос, реагујући на интервју потпредседника Савета Мирослава Милићевића. У Дипосу тврде да се против њих води хајка.

"Информације које је именовани изнео у интервјуу недељнику НИН односе се на пословање Дипломатско-стамбеног предузећа током деведесетих година које је ликвидирано 1998. године, а не на данашње привредно друштво Дипос д.о.о. Београд чије укидање именовани, као потпредседник Савета за борбу против корупције тражи", наводи се у саопштењу Дипоса.

Једну од Дипосових вила у елитном београдском насељу Сењак реновира Министарство одбране и један војни синдикат сумња да се она опрема за ресорног министра Братислава Гашића.

Гашић тврди да се опрема за смештај страних делегација: "Стално мало мало па неко измисли нешто и то је ударна вест у неким медијима. Истина очигледно никога не интересује. Као што је то било око хеликоптеру или јуче око виле", каже Гашић.

Тврдњом да се кроз Дипос више од две деценије спроводи системска корупција Савет за борбу против корупције, тврде у Дипосу, довео је у питање и углед Владе Србије која је оснивач тог привредног друштва и без чије сагласности Дипос не доноси одлуке.

У Савету за борбу против корупције не верују да ће Влада размотрити овај њихов извештај, јер, кажу, није ни претходна 24, а у међувремену су написали и 20 нових извештаја. То, тврде у Савету, између осталог показује и да нема политичке воље да се корупција санкционише и смањи, али се по томе ова Влада не разликује од претходних.