- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Објављен извештај о незаконитим приватизацијама

Објављен извештај о незаконитим приватизацијама
Извор: Нова Економија
Аутор: Бета
Савет Владе Србије за борбу против корупције објавио је да је анализурајући бројне приватизације у протеклих 10 година уочио многе примере незаконтости у којима је учествовала Агенција за приватизацију, али да држава није на одговарајући начин реаговала на уочене проблеме.
У Извештају о незаконотом спровођењу приватизација, који је објављен на сајту Савета за борбу против корупције, наводи се да је обрађено више стотина представки које се односе на неправилности у процесу приватизације, о чему је Влади Србије поднето преко 40 извештаја током протеклих 10 година.
Како се истиче, у свим досадашњим извештајима о спорним приватизацијама које је Савет упутио Влади истицано је да недореченост приватизационих прописа омогућава незаконитост и корупцију и да постоји спрега државних службеника које спроводе поступак приватизације и утицајних појединаца из политике и бизниса.
Савет за борбу против корупције је, истиче се, указивао и на неограничена права директора Агенције за приватизацију да одлучује о реструктурирању, методу, начину, условима, времену приватизације, као и да контролише извршење уговора, тако што се појединим купцима друштвеног капитала даје могућност да у накнадним роковима измирују обавезе из купопродајног уговора.
Утвђено је и непостојање адекватне контроле како за извршење уговора, тако и за директора Агенције, који је имао изузетну моћ у поступку приватизације, без икаквих јасних одговорности, наводи се у извештају.
Агенција није обављала свој основни задатак
Агенција за приватизацију приликом приватизације предузећа, како се истиче, није обављала свој основни задатак, да фирмама које се приватизују нађе доброг власника, који ће одржати континуитет производње и бар задржати број запослених.
,,Агенција није контролисала делатност купца, порекло новца којим се предузећа купују, нити је утврђивала бонитет купца, што је створило проблеме у приватизацији привредних субјеката у Србији”, навео је Савет за борбу против корупције.
Према Савету, након закључења основног уговора о купопродаји Агенција је дискреционо одлучивала којим купцима ће анексима мењати одредбе основног уговора, пре свега у делу инвестиционог улагања, стављајући тако у привилегован положај купце друштвеног капитала субјекта приватизације, у односу на друге понуђаче.
,,Продужењем рокова за испуњење уговорних обавеза купца, Агенција је раскидала купопродајни уговор тек кад су приватизована предузећа презадужена са девастираном имовином одлазила у стечај. Након изнетог капитала, односно имовине од стране купца уз помоћ Агенције, уништена приватизована предузећа, раскидом купопродајног уговора враћена су држави, мали акционари су остали без акција и запослени без својих радних места”, наводи се у извештају о незаконотом спровођењу приватизација.
Оцењује се да је тако нарушено поверење инвеститора у правни систем Србије, па многа предузећа која су у реструктурирању, као и она код којих је раскинут уговор о приватизацији, тешко могу наћи купца или стратешког партнера.
,,Због свега наведеног поднете су бројне кривичне пријаве и тужбе од стране бивших радника и малих акционара. Ти процеси још увек нису решени па за многе постоји могућност застаревања”, наводи се у извештају.
Савету је документација достављана за приватизацију ,,Зобнатице”, ,,Заставе Пес” из Сурдулице, ,,Беопетрола”, ,,Крушик акумулатора”, ,,Стрела Шумадије”, ХТП ,,Фонтана”, бродоградилишта ,,Београд” и ,,Кладово”, Холдинга ,,Комграп”, ,,Венчаца”, фирме ,,Минел Елво”, фабрика шећера Врбас и Ковачица, ,,Србијатекса”, ,,Дуге”, ,,Минел трансформатора”, ,,Рубина”, као и за пољопривредне комбинате ,,Ратково”, ,,Фекетић”, ,,Змајево”. Савет за борбу против корупције је обрадио и приватизације ,,Индустрије прецизне механике”, предузећа ,,БД Агро” из Добановаца и ,,Трајал корпорације” из Крушевца.