Савет: Ситуација опасно лоша

07. мај 2015

Извор: Данас

Аутор: Фонет

Београд - Ситуација у медијима у Србији је опасно лоша, а системски проблеми су нетранспарентност власништва и финансирања медијских кућа и њихова приватизација, као и цензура, аутоцензура и таблоидизација, оценили су данас чланови Савета за борбу против корупције.

На скупу о имплементацији препорука из новог Извештаја Савета за борбу против корупције о власничкој структури и контроли медија речено је да се ситуација није много променила у односу на Извештај из 2011. године и да актуелна власт игнорише тај документ, као што је и бивша власт игнорисала претходни извештај.

Потпредседник Савета за борбу против корупције Мирослав Милићевић је изјавио да у Србији власт и економска елита контролишу медије, уместо да медији контролишу власт.

Наводећи податке из Регистра медија, за које је оценио да нису поуздани, Милићевић је рекао да је у јуну прошле године у Србији било регистровано 1.319 гласила.

Приликом израде новог извештаја Савета за борбу против корупције, анализиран је узорак од 50 медија, од којих је само код 23 власничка структура била транспарентна, изјавио је Милићевић.

Говорећи о Радиотелевизији Србије (РТС), Милићевић је указао да одрживост РТС зависи од прилива средстава из државног буџета, ,,што значи да аутономија јавног сервиса зависи од политичких циљева и обећања, а не од квалитета рада и обавеза према јавности”.

Милићевић је оценио да се процес приватизације државних медија годинама блокира и обесмишљава и додао да су политичке промене у Србији довеле и до драстичних промена на тржишту оглашавања, чија се годишња вредност процењује на око 160 милиона евра.

Политички утицај на медије се остварује директним финансирањем из буџета Србије, Војводине и локалних самоуправа, из којих се годишње корисницима распоређује око 25 милииона евра, рекао је Милићевић.

Он је навео да се медији политички контролишу и одлагањем наплате пореског дуга.

Милићевић је оценио да таблоидизација ,,нарушава право на слободно и тачно инормисање, шири несигурност и параноју и отвара простор за рушење личности”.

Члан Савета за борбу против корупције Мирослава Миленовић је изјавила да је та институција упутила 24 препоруке Влади, наводећи да би Министарство културе и информисања требало, без фаворизовања, да поступа према медијима који крше етичке кодексе.

Потребно је ограничити уплате из буџета за рекламирање и промоцију државних органа и установа и јавних предузећа, рекла је Миленовић.

Она је оценила и да би Министарство финансија и Пореска управа требало да уједначено поступају према свим медијима.

Према њеним речима, опасно је ако се дискреционо право министра користи селективно према политичким миљеницима и истомишљеницима.

Протеклих месеци су неки медији били блокирани због смешно малих износа, док неки милионски дужници раде, изјавила је Миленовић.

Она је константовала да није јасно како ће се до 1. јула завршити приватизација државних медија.

Не знамо ко има колики капитал и за колико може да се прода. Све је извесније да рок неће бити испоштован, рекла је Миленовић.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...