- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Испитује се 18 спорних приватизација

Испитује се 18 спорних приватизација
Извор: Политика
Аутор: М. Дерикоњић
Већина је у фази преткривичног поступка. – У тужилаштву не желе да откривају детаље
Од 24 приватизације спроведене у Србији које су резолуцијом Европског парламента означене као спорне, надлежна тужилаштва испитују 18, незванично сазнаје „Политика”. С обзиром на то да су у већини случајева у току преткривични поступци детаљније информације о томе докле се стигло са преиспитивањем и постоје ли, евентуално, индиције које би указивале на кривичну одговорност неких од учесника у спорним приватизацијама, није било могуће добити.
Јавности је познато да је шеф делегације Европске уније у Србији Венсан Дежер рекао да су спорна 24 случаја приватизације и корупције. Међутим, надлежна тужилаштва, макар на основу онога што је до сада познато, испитују 18 приватизација.
Међу њима су „Сартид”, „Југоремедија”, „Мобтел”, „Це-марект”, АТП „Војводина”, „Лука Београд”, „Новости”, Ветеринарски завод Београд. „Керамика Кањижа”, „Шинвоз”, „Застава електро”, „Трудбеник градња”, „Срболек”, „Азотара Панчево”, Национална штедионица, Концесија за пут Хоргош–Пожега, извоз шећера у ЕУ и продаја пословног простора некадашњег обрачуна за плаћање.
Већина ових случајева је у надлежности Тужилаштва за организовани криминал.
У ранијим изјавама за наш лист, Дежер је рекао да је „истина да су се приватизације у Србији у прошлости одвијале уз велике тешкоће”.
- Знамо да је око 25 одсто приватизација Агенција за приватизацију поништила, што је висок степен за поступке који би требало да се пажљиво обављају – подсетио је Дежер и упозорио да би повећану пажњу требало усмерити на преосталих 600 компанија које треба да се приватизују „чим то буде могуће”.
Прошле године је неколико великих фирми затражило помоћ у заштити власничких права од Европске комисије, па је још у јуну прошле године у Београд стигао допис из Брисела са захтевом да се провере 24 спорне приватизације и извештај достави у Брисел.
Савет за борбу против корупције је упозоравао све владе од почетка приватизације на бројне неправилности и то много пре него што су жалбе стигле у Брисел.
Према до сада расположивим подацима Републичко тужилаштво урадило је анализу свих предмета и утврђено је да нигде није било предмета кривичног гоњења, неки процеси су у току, а неки починиоци су већ осуђени.