- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Време да се обзнани ко поседује медије

Време да се обзнани ко поседује медије
Извор: Дневник
Аутор: Танјуг
Два дана након промене власништва у "Политици" и даље се не зна чији капитал стоји иза "Ист медија групе" која је од немачког ВАЦ-а купила удео у тој компанији.
Министар културе, информисања и информационог друштва Предраг Марковић изјавио је јуче да Министарство културе није надлежно ни за онај део капитала који је у власништву државе, па самим тим ни за део у иностраном власништву.
– Надлежни су други делови Владе – рекао је он.
Марковић је подсетио да је тај други део власништва продат још 2002. године, како је додао, по његовом мишљењу „под потпуно нејасним околностима”.
– Како је било могуће да се тако брзо, тако лако и нетранспарентно прода велики део традиције и капитала? Али – то се догодило – навео је министар. – Сада је у питању већ нешто друго. Један инострани сувласник, а не знам ко стоји иза тих људи или ко је њихов заступник овде, и није ми посао да то знам, продао је свој удео фирми регистрованој у другом делу Европе, иза које такође не знам ко стоји.
Он је нагласио да је прва ствар коју је урадило садашње Министарство културе и информисања било „инсиситирање на томе да представници медија учествују у раду радне групе за медијску стратегију, која је једна од кључних ствари да се убудуће законом обезбеди транспарентност власништва”.
– Не зато да би се некоме одузимало, него да читаоци и гледаоци не би били довођени у заблуду да прате различите медије, а да је иза њих исти власник – објаснио је Марковић, додајући да ти закони још нису ушли у процедуру.
Нетранспарентну промену дела власништва новинске куће „Политика” стручњаци који се баве борбом против корупције виде као доказ да се у Србији наставља пракса да нису познати власници медија нити ко их контролише.
– Чим се нешто крије, значи да постоје неке лоше намере – оценио је члан Савета за борбу против корупције Данило Шуковић, и нагласио да случај „Политике” и то што се власник очито крије говори да се наставља пракса да медији буду контролисаини и да се власници не знају.
Он напомиње да се ту ради о приватном трансферу који држава не може контролисати, али га може учинити транспарентнијим, и да монополска комисија треба да установи да ли се том куповином нарушава концентрација власништва на тржишту и да ли постоји монопол.
– Држава може онемогућити трансакције док се не утврди власник – сматра он.
Чланица Савета за борбу против корупције Јелисавета Василић наглашава да би држава коначно требало да почне да утврђује ко су власници медија, и то контролом токова новца.
– Савет је радио извештај о медијима и показало се да смо само у малом броју случајева дошли до података о власницима медија – подсетила је Јелисавета Василић.
Она каже да се поставља питање зашто држава није искористила право прече куповине које је имала као власник 50 одсто акција „Политике”, будући да је на то имала право по Закону о привредним друштвима. Уколико је тачно да је ВАЦ почетком априла понудио „Политици а. д.” да купи 50 одсто акција по 4,7 милиона евра, уз преузимање одређених обавеза, то говори да држава није ништа урадила и да је пропустила да искористи то право.
Члан Одбора Агенције за борбу против корупције Чедомир Чупић сматра да би сада требало испитати уговоре који су закључени приликом продаје удела „Политике” немачкој компанији и утврдити да ли је у тим уговорима омогућено да се „Политика” даље продаје.
– Треба испитати какви су уговори склопљени, ако сте уговорима омогућили да се она продаје, ту се не може ништа урадити, о томе је требало размишљати раније и држава је требало да се осигура – рекао је Чупић.
Због нетранспарентне промене власништва над „Политиком” огласила су се и сва новинарска удружења у Србији. Новинарска и медијска удружења и асоцијације поручила су да се новој власти већ на примеру продаје дела листа „Политика” пружила прва прилика да обезбеди транспарентност власништва у медијима, што је и обећала у коалиционом споразуму.
У заједничком саопштењу НУНС-а, УНС-а, АНЕМ-а, „Локал преса” и НДНВ-а наводи се такође да се од нове владе очекује и да испуни обећања из Медијске стратегије везана за повлачење државе из власништва над медијима. Када је реч о примени Медијске стратегије, поменута новинарска и медијска удружења подсећају на то да нису прихватила став да у Србији треба формирати још шест регионалних јавних сервиса, као ни став да савети националних мањина треба да буду власници мањинских медија.
Управни одбор Асоцијације медија такође очекује хитну реакцију надлежних државних органа којом би била учињена транспарентном нова власничка структура најстаријег дневног листа у Србији и на Балкану. УО Асоцијације медија сматра понашање које промену власничке структуре у дневном листу „Политика” своди на ниво случајно или успутно добијене неважне информације непримереним и неодрживим – посебно када се о новом власнику ништа не зна.
Лист „Политика” од уторка има новог власника – 50 одсто удела у тој компанији купила је од немачке групације ВАЦ фирма „Ист медија груп”, регистрована у Москви, а иза продаје, како тврде у СНС-у и УРС-у, стоји ДС, који је те наводе демантовао и снажно осудио. СНС је прекјуче у саопштењу упитао да ли „иза те закулисне радње стоје Мирослав Богићевић и Душан Петровић или можда Божидар Ђелић”. И из УРС-а су поставили питање ко су нови власници тог листа и да ли је тачно да је реч о потпредседнику Петровићу и „с њим повезаним лицима, тајкуном и једним од финансијера ДС-а Мирославом Богићевићем и његовим сарадником Урошем Стефановићем, који је директор московске фирме „Ист медија груп”.
Петровић: Нетачне инсинуације СНС-а
Потпредседник Демократске странке Душан Петровић изјавио је да су тврдње Српске напредне странке о његовом учешћу у промени сувласништва у „Политици” „инсинуације” и „потпуна неистина”.
– Инсинуације СНС-а о мом учешћу у промени сувласништва у новинској кући „Политика а. д.” су потпуна неистина и није вредно потрошити ниједну реч на даљи коментар – рекао је Петровић.
ВАЦ: Продаја у складу са законом
Немачки медијски концерн ВАЦ саопштио је да је продаја његовог удела у издавачкој кући „Политика новине и магазини” била у складу са законом и оснивачким актима. У писаној изјави о детаљима продаје Политике, „ВАЦ медијска групација” је потврдила да је продала својих 50 одсто удела у београдској издавачкој кући „Политика новине и магазини”
„Продајом свог удела ВАЦ медијска групација доследно спроводи своју 2010. године најављену стратегију повлачења из Србије”, наведено је у краткој изјави.
Удео у „Политици” продат за 4,7 милиона евра
Удео од 50 одсто у листу „Политика” компанија „ВАЦ” је руској компанији „Ист медија груп” продала за 4,7 милиона евра, али уз договор да се четири милиона евра исплати одмах, а 700.000 евра ће бити исплаћено 1. децембра 2014. године.
У Уговору закљученом између ове две компаније, а који је Агенција за привредне регистре доставила Танјугу, наводи се да ће 700.000 евра бити исплаћено 1. децембра 2014. године уз увећање за обрачунату каматну стопу од 1,75 процената.
Како се наводи, „у случају да купац не исплати продавцу други део купопродајне цене, укључујући припадајућу камату, пре или на дан 1. децембар 2014. године продавац ће имати право на једнострано одустајање од овог уговора”.
Продавац би у том случају, истиче се, имао право и да задржи први део купопродајне цене на име уговорне казне ако купац прекрши обавезу у вези исплате другог дела. Такође се наводи и да је продавац сагласан да купац на основу Уговора региструје пренос удела код Агенције за привредне регистре.
Уговором је прецизирано и да је „купац упознат са финансијском ситуацијом у друштву, да предузеће преузима у 'виђеном стању' и одриче се свих захтева у погледу финансијског, правног или чињеничног статуса друштва”.
На крају се наводи и да „сви спорови који произађу у вези са Уговором, или у вези његове повреде, раскида или ништавости буду решавани по правилима арбитражног суда Међународне привредне коморе”. Прецизира се и да је седиште арбитражног суда у Есену, у Немачкој.
У уговору је наведено и да је продавац, компанија ВАЦ власник новчаног улога у предузећу „Политика, новине, магазини” у износу од 15.001.000 евра и у потпуности унетом неновчаном улогу у капиталу од 24.000.000 евра.
„Ист медија груп”: Иза трансакције не стоје политичари
„Ист медија груп” демантовала је данас наводе да било ко од политичара или било која од политичких странака у Србији стоји иза куповине удела у Друштву за издавање новина и магазина "Политика новине и магазини" д.о.о. од немачке ВАЦ медијске групе.
Из „Ист медија груп” су поручили да су у ту трансакцију, о којој су преговори трајали више месеци, ушли са намером да учврсте и ојачају тржишну позицију „Политике” и њених издања. Приликом трансакције су, наводи се у саопштењу, у потпуности поштоване све законске процедуре.
Власништво „Ист медија груп” је потпуно транспарентно, будући да ова компанија није регистрована ни на каквим егзотичним острвима или другим „off shore” дестинацијама, које омогућавају прикривање власништва, додаје се у саопштењу.
„Ист медија груп” је међиске наводе да је та трансакција из било ког разлога „правно неперфектна” или да јој недостаје транспарентност оценила као неосноване.
„Медијска хајка, инсинуације и лажи, чији је циљ да се ова трансакција оспори и додатно сроза углед 'Политике' и њених издања, неће имати успеха, а за нас представљају додатни изазов и мотивацију да остваримо наше циљеве”, поручили су из „Ист медија груп”.
У саопштењу се додаје да је „Ист медија груп” свесна значаја који „Политика новине и магазини”, а посебно дневни лист „Политика” има српско новинарство. Због тога ће, како је најавила, учинити све да стабилизује и оснажи положај компаније чији је сувласник, побољша материјалне и техничке услове рада свих запослених и поврати престиж који „Политика” заслужује.
„Ист медија груп”, како се истиче у саопштењу, своју улогу у „Политици” првенствено види у стварању бољих услова за рад свих запослених, не у утицају на уређивачку политика новина и магазина које компанија издаје.