- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Савет тражи смену Нате Месаровић

Савет тражи смену Нате Месаровић
Извор: Б92
Аутор: Танјуг
Савет за борбу против корупције сматра да би због пропуста у реформи правосуђа требало да буде смењена председница Врховног касационог суда Ната Месаровић
Ната Месаровић (Танјуг, архива)
Осим за смену Месаровићеве, тај Савет сматра да су се стекли услови и за смену судија тог суда и чланова првог сазива Високог савета судства, на чијем је она челу.
„Они су кроз поступак реизбора и избора показали нестручност, несавесност и недостојност за обављање судијске функције”, наводи се у Извештају Савета за борбу против корупције достављеном медијима.
Исти извештај Влади Србије је достављен 26. априла.
Савет такође сматра да треба преиспитати рад министарке правде Снежане Маловић, као и наводе судије Милимира Лукића који је крајем прошле године поднео оставку на чланство у сталном сазиву В С С.
Такође треба утврдити да ли је било незаконитости у раду тог тела и предузети одговарајуће мере према сваком члану сталног сазива Високог савета судства, наводи се у Извештају који је потписао потпредседник Савета професор Мирослав Милићевић.
Наводи се и да је ВСС дужан „да коначно одлучи о жалбама, односно приговорима неизабраних судија, законито и квалитетно у складу са правилима која су важила за реизбор свих судија, јер све судије морају бити равноправне у примени правила”.
Сугерише се и да је потребно преиспитивање рада Уставног суда, јер је, како се наводи, тај суд прихватио да о одлучивању по жалбама судија које су поднете као редован правни лек одлучује В С С као о приговорима, што је правни лек мање снаге и значаја.
Жалба Уставном суду као правни лек регулисана је Уставом и то уставно право не може се ускратити судијама, односно не може им се ускратити право судског преиспитивања одлука које је донео Високи савет судства, наводи се у Извештају Савета.
Савет констатује да се од жалбе не може „насилно правити приговор, нити се законом судији може одузети жалба као делотворан правни лек, нити се Уставном суду може одузети изричито предвиђена надлежност да преиспитује одлуке В С С када се ради о статусним правима судија”.