- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Европској унији дати нетачни одговори о владавини права у Србији

Европској унији дати нетачни одговори о владавини права у Србији
Извор: Данас
Аутор: Јасмина Лукач
Реформа правосуђа мора почети из почетка, одговорни морају бити смењени, а нетачни одговори дати Европској унији о владавини права у Србији, исправљени пре почетка преговора о придруживању, ако до њих дође, укратко сумира за Данас бивша суткиња Јелисавета Василић и чланица владиног Савета за борбу против корупције.
Реч је о препорукама овог тела упућеним одлазећој влади Мирка Цветковића, које су управо објављене, а према њеним речима, Савет се латио извештаја о реформи након што је добио податке о нарушавању независности правосуђа.
Зашто је Савет за борбу против корупције баш у овом тренутку, практично у финишу изборне кампање, послао Влади препоруке о реформи правосуђа?
- Савет није политички орган, који мора да води рачуна о времену у политици, односно о томе да је време избора, то једноставно Савет не интересује. Скоро две и по године су прошле откако је реформа почела, то јест откад је извршен избор и реизбор судија и успостављена нова мрежа судова и Савет сматра да су Високи савет судства и Државно веће тужилаца заједно са Министарством правде, који су радили реформу правосуђа, морали да направе пресек и да утврде да ли је до сада извршена реформа дала резултате, како у односу на ефикасност судова и смањење трошкова рада судова и тужилаштава, тако и у односу на перцепцију независности и корупције у правосуђу. Како одговорни људи за реформу правосуђа нису урадили и доставили јавности такав извештај, Савет је израдио извештај пошто је добио податке да је након реформе погоршана перцепција независности правосуђа и корупције у правосуђу, јер нема борбе против корупције без независног и некорумпираног правосуђа, односно без владавине права .
Да ли очекујете да ће нова влада, ко год да је формира, усвојити предлоге Савета у вези са реформом?
- У свом извештају који је доступан јавности, Савет је именовао одговорне за пропусте у реформи и очекује да ће нова влада, које год странке да је формирају, утврдити одговорност свих оних који су реформу спроводили, тако да ни после две године немамо независно и некорумпирано правосуђе, које је дужно да уведе владавину права у све институције. Када се узму у обзир сви пропусти који су начињени у досадашњој реформи, а које пропусте је утврдила и међународна заједница и који се очигледно не могу исправити, једини закључак је да се мора почети из почетка са стручним људима, јавно, уз поштовање процедура и стандарда и без афера.
Преговори са ЕУ, како се најављује, почеће од поглавља 23 и 24 који се тичу владавине права?
- Савет је прегледао одговоре дате у поглављима 23 и 24, који се тичу владавине права, и уочио је да су на многа питања дати нетачни одговори. Ово је још само једна потврда да још много морамо да урадимо на владавини права не због Европске уније, него због нас самих, јер без владавине права нема борбе против корупције.
Препоруке о оставкама
У препорукама Савета из Извештаја о реформи правосуђа упућене премијеру Мирку Цветковићу 24. априла ове године, на првом месту захтевају се оставке министарке правде Снежане Маловић, председнице ВСС Нате Месаровић и разрешење чланова првог сазива ВСС због начина реизбора судија, незаконитог рада овог тела и обмањивања јавности.
„Сматрамо да су испуњени услови за разрешење председника Врховног касационог суда и судија, чланова првог сазива Високог савета судства, који су кроз поступак реизбора и избора показали нестручност, несавесност и недостојност за обављање судијске функције... Потребно је преиспитати рад министарке надлежне за правосуђе, јер је обмањивала нашу и инострану стручну јавност давањем неистинитих изјава и учествовала у незаконитом раду Високог савета судства, који је довео до тога да ни после више од две године није завршен реизбор и избор судија“, наводи се у извештају.