- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Међународни дан борбе против корупције

Међународни дан борбе против корупције
ИЗВОР: РТВ Војводина
Међународни дан борбе против корупције, 9. децембар, обележава се данас са циљем да се укаже на распрострањеност те негативне друштвене појаве и промовишу ефикасније мере за њено сузбијање.Повереник за информације од јавног значаја и заштиту података о личности Родољуб Шабић добитник је овогодишње награде за лични допринос у борби против корупције, која се додељује за промоцију моралних и професионалних вредности појединаца.
Дежер уручио награду
Награду је Шабићу уручио шеф делегације ЕУ у Србији Венсан Дежер, а признање је постхумно додељено и истражном судији Окружног суда у Београду Небојши Симеуновићу.
Дежер је, том приликом, указао на значај доприноса појединаца у борби против корупције, која подрива основе демократског друштва и пословања.
"Када сам видео имена добитника награде запитао сам се каква је веза између њих. Могуће је да су се у неком тренутку познавали, али је кључно то што су обојица били посвећени раздвајању полуга власти и моћи и развоју демократије", рекао је Дежер.
Он сматра шокантним да студенти плаћају дипломе, да пацијенти плаћају да би се нашли на врху листе за неку здравствену услугу, као и да грађани плаћају полицајцима да би имали неке бенефиције.
Дежер је истакао да институције треба да раде са јасним циљем и координисано, да је од посебног значаја добра подела посла и у том смислу указао на однос полиције, тужилаштва и судства.
ЕУ је посвећена подршци напора државе и поздравиће сваки напредак, рекао је Дежер и навео да је битно како ће институције бити организоване, али да је за поједине кораке важна и политичка воља.
Награда, која је припала Шабићу и Симеуновићу, додељује се поводом десетогодишњице рада Савета за борбу против корупције и Међународног дана борбе против корупције.
Председница тог савета Верица Бараћ оценила је да помака у борби против корупције има и да се Србија креће ка томе да постане земља са стабилним институцијама, подсетивши да је то тело основано децембра 2001. године, на иницијативу Зорана Ђинђића.
Бараћева је казала да је Савет прво антикорупцијско тело, које је у претходних 10 година прошло кроз низ проблема и тешкоћа, али је сачувало Ђинђићеве идеје да је за борбу против корупције потребна шира платформа, дугорочне реформе и ослонац у институцијама ван владе.
"Трудили смо се да идемо трагом те идеје. Потребно нам је још више институција за борбу против корупције и што боља сарадња међу њима", рекла је Бараћева, додајући да треба проширити поље разговора о проблемима.
Шабић: Добио сам прилику захваљујући грађанима
Лауерат Шабић је казао да се у моменту када су га обавестили да је добио награду запитао колико има смисла примати и давати таква признања у земљи која се суочава са "високим степеном корупције".
Он је навео да је прилику да "дође до изражаја" добио захваљујући грађанима који су инсистирали на примени Закона о доступности информација од јавног значаја, као и својим сарадницима.
Жири који је донео одлуку о додели награда сматра да је Шабић свој посао обављао добро и да без његовог доприноса Савет за борбу против корупције можда и не би могао да заврши неке од извештаја.
Када је реч о Симеуновићу, чијој ће породици награда бити накнадно уручена, жири је навео да је њему припала истрага неких од најтежих политичких убистава, поручивши да његова смрт под мистериозним и неразјашњеним околностима мора бити расветљена.
На скупу који је јуче, поводом Међународног дана борбе против корупције организовала Агенција за борбу против корупције, оцењено је да су за ефикасну борбу против корупције неопходни системски антикорупцијски закони који ће се примењивати у пракси, транспарентнији рад државних органа и политичка воља.
Међународни дан борбе против корупције обележава се од 9. децембра 2004. пошто су годину дана раније УН усвојиле Конвенцију против корупције, чији су циљеви унапређење и јачање мера за ефикасније и успешније спречавање и борбу против корупције. Србија је Конвенцију ратификовала 2005. године у Скупштини тадашње Србије и Црне Горе.
Хомен:Велике акције против корупције у јавним предузећима
Државни секретар у Министарству правде Слободан Хомен изјавио је да ће у наредних неколико месеци бити интензивирана борба против корупције, пре свега у јавним предузећима и да се могу очекивати велике акције у том правцу.
"Конкретне акције ће најавити Тужилаштво, али могу да кажем да ћемо ми у наредних неколико месеци интензивирати борбу против корупције, управо у јавним предузећима. Можете да очекујете велике акције које ће показати спремност државе да се бори са високом корупцијом као, вероватно, актуелно, највећем проблему када је у питању криминал", рекао је Хомен.
Хомен је подсетио да су последњих неколико месеци откривена три до четири велика случаја корупције и злоупотребе службених положаја "а пре свега везано за рад јавних предузећа која су очигледно била у претходним годинама извор корупције".
На питање новинара да ли ће неко одговарати због лоше спроведене приватизације, Хомен је одговорио да нема спора да ће се утврђивати одговорност, али његова улога није да најављује конкретна имена.
"Са свим питањима које имате, добродошли сте да се обратите Тужилаштву али напомињем, очекујем заиста реакцију Тужилаштва", казао је Хомен.