- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Родољубу Шабићу уручена Годишња награда за лични допринос борби против корупције

Родољубу Шабићу уручена Годишња награда за лични допринос борби против корупције
ИЗВОР: Агенција Бета, Фото Танјуг - Филип Краинчанић
Поверенику за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Родољубу Шабићу данас је уручена награда за лични допринос борби против корупције, коју му је доделио Савет за борбу против корупције.
Уручивање награде добитнику: Родољуб Шабић и Венсан Дежер (Фото Танјуг, Филип Краинчанић)
Поводом Међународног дана борбе против корупције, 9. децембра и 10 година постојања Савета за борбу против корупције, Савет је постхумно доделио признање и Небојши Симеуновићу, трагично настрадалом истражном судији Окружног суда у Београду.
Признање ће накнадно бити уручено породици Небојше Симеуновића.
Свечаност поводом 10 година рада Савета за борбу против корупције и Међународног дана борбе против корупције (Фото Танјуг, Филип Краинчанић)
Годишња награда за лични допринос борби против корупције додељује се за промоцију моралних и професионалних вредности појединца. Награду додељује Савет заједно са Делегацијом Европске уније у Србији.
Шабић је на свечности рекао да му је председница Савета, Верица Бараћ пре два дана поставила апсурдно питање, односно хоће ли примити награду.
То је у Србији ипак логично питање, јер колико има смисла примати и давати награде у земљи у којој корупција има бруталне размере, казао је Шабић и додао да није имао дилему да ли да прими награду. Он је казао да му је на уму било ко додељује награду, да му прија награда, али да је ту прилику добио захваљујуцхи градјанима, који користе своја права на информације и тиме терају и њега и његове сараднике да раде боље.
Верица Бараћ подсетила је да је Савет основан пре 10 година на иницијативу Владе и да је тадашњи премијер Зоран Дјиндјић присуствово првој седници тог тела. Она је навела да је Савет прво антикорупцијско тело које је прошло кроз тешкоће, али које је сачувало идеју да је потребно спроводити дугорочне реформе и ослонити се на друштво и институције ван власти.
Верица Бараћ, председница Савета за борбу против корупције (Фото Танјуг, Филип Краинчанић)
У овом трентку храбри то што постоје значајне институције за борбу против корупције и што се Србија креће ка томе да буде земља са стабилним институцијама, рекла је Верица Бараћ и захвалила Делегацији ЕУ на подршци.
Шеф Делегацје ЕУ, Венсан Дежер казао је да појединци својим напорима доприносе борби против корупције и да је допринос свих веома битан.
Венсан Дежер на свечаној додели Награде за лични допринос борби против корупције (Фото Танјуг, Филип Краинчанић)
Он је рекао да корупција подрива основе демократског друштва и да је битно подићи ниво свести о значају борбе против корупције, како би градјани вршили притисак на власт, а врх власти био посвећенији борби против корупције.
О награди је одучивао жири који су чинили: преводилац Мирјана Миочиновић, професори Ратко Божовић, Сњежана Миливојевић и Александра Смиљанић, редитељ Дејан Мијач, документариста Драган С.В. Бабић и Верица Бараћ.