"Плате у НБС су неморално високе"

27. новембар 2011

ИЗВОР: Б 92, Блиц

Интервју Јелисавете Василић, суткиње и чланице Савета за борбу против корупције дневнику Блиц
Аутор: Тамара Спаић

Функционери у институцијама попут Народне Банке имају неморално и незаконито високе плате, сматра Јелисавета Василић, чланица Савета за борбу против корупције.
Дејан Шошкић, гувернер НБЈ
Она каже да су плате у институцијама које имају привилеговани положај, као што су Народна банка Србије или Директорат за цивилно ваздухопловство енормно високе и изван времена и стања у држави, као да су у питању приватна средства тих институција,

Судија Василић објашњава да је била веома изнервирана када је недавно чула гувернера Народне банке Србије да „објашњава да се његова плата од око 6.600 евра не исплаћује из буџета Републике Србије, него из прихода које остварује НБС", па из тога произилази да сматра да може своју енормно високу плату, као и плате других у НБС, да усклађује у односу на те приходе, а не на кризно стање у коме сви морају да штеде, па и гувернер. 

"Приходи које остварују институције обављајући пренесени државни посао нису приватна средства тих институција и ако се оствари вишак, та средства нису за енормно повећање плате, него морају да се пренесу у буџет од којег ћемо сви имати користи. Јер та средства нису резултат рада институције него резултат привилегованог положаја", каже Василићева.

Она оцењује и да смањење плата у тим институцијама не би "отерало" стручни кадар и довело до корупције. 

"Годинама су судије примале најниже зараде од свих државних службеника, а то није био разлог за одлазак стручних, часних и достојанствених судија. Исто мислим и за корупцију, да између ниских зарада и примања мита не стоји знак једнакости и да неко због ниских зарада прибегава корупцији. Сигурна сам да и данас постоји нешто што се зове љубав према послу, морал, част, храброст, самосталност, независност и на крају срећа када се ради одговоран државни посао", објашњава Василић. 

Према њеним речима, ситуација у јавним предузећима није боља, али она не верује да садашња власт има капацитета да уведе професионалну управу. 

"Нико није очекивао да ће се након 2000. делит иратни плен, у шта спадају функције, положаји и непристојне зараде. Многи су веровали да ће професионалност и стурчност бити једини услови да неко добије директорско место. Пошто се то није остварило, не верујем да ће ови исти људи који владају се ово време убудућеуспоставити горење системе вредности. Приватизацију спроводе исти људи који су у приватизацији направили недозвољене грешке о којима је Савет јако много писао. Због тога не верујем да ће нешто боље бити урађено. Јер ови људи немају систем вредности, аи можда и не знају шта је то уопште".

Затамњени делови уговора су наша реалност

О томе колико сама власт није посвећена транспарентном вођењу државе и послова, сведочи и недавна афера око Уговора са Фијатом, када је мИнистарство економије понудило Савету за борбу против корупције да у просторијама Министарства прегледа уговор. 

"Наравно да нисмо прихватили да обављамо увид у уговор и анексе за Фијат у Министарству еконоије јер би то било веома неозбиљно, с обзиром на наш студииозни и аналитични рад који захтева време. Нисмо изненађени затамњеним местима на уговорима са Фијоатом. То нам се често дешава. Добили смо, рецимо уговор око продаје Делта Максија од Антимонополске комисије која није затамнила него је побелелеа у решењима многе делове чак и целе странице", наводи Василић.

Василић објашњава да држава изгледа нема јасну намеру да оснажи независна регулаторна тела, која би обезбедила транспарентност и мање злоупотребе. 

"Ако се зна да је Влада за координатора тела за бoрбу против корупције именовала Снежану Маловић, која у овој области нема никакво знање, онда је јасно да је овим именовањем Влада ставила до знања да ова тела не раде добро. Савет, који није надлежан да оцењује рад тела за обрбу против корупције, која још нису почела да раде у пуном капацитету веома је задовољан сарадњом са повереником Родољубом Шабићем. Преко њега смо добитли нека документа која су нам требала. Наравно нисмо добили све, јер неки више воле да плате казне него да нам доставе нешто што упроно крију", наводи Василић. 

Кликом на линк можете прочитати коментаре читалаца сајта Б 92
http://www.b92.net/biz/komentari.php?nav_id=561126


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...