Невидљиве руке

14. октобар 2011

ИЗВОР: Данас

Аутор: Верица Бараћ 
Верица Бараћ, председница Савета за борбу против корупције
Савет за борбу против корупције је 29. септембра представио јавности Извештај о притисцима и контроли медија у Србији, на округлом столу који смо организовали у сарадњи са Повереником за информације, Заштитником грађана и медијским удружењима. Овом догађају медији нису посветили нарочиту пажњу, а РТС је пренела само реакцију својих представника на Извештај, без информације о налазима Савета. Запослени у интернет-издању једног великог електронског медија рекли су нам да су објавили прилог о округлом столу, али су одмах морали да га уклоне „по налогу одозго“. 

С друге стране, не само учесници округлог стола, већ и многи људи из медија и релевантних страних и домаћих организација са којима сам последњих недеља разговарала, уверавају ме у значај нашег Извештаја, да су у њему први пут систематизовани и званично саопштени проблеми за које се већ годинама „зна“, и да је Савет направио први прави корак у разматрању препрека слободи медија и стварању демократске јавности у Србији.

Игнорисање већине медија, манипулације РТС-а и подршка медијских радника и компетентне јавности упућују ме на исти закључак - да су проблеми које смо издвојили релевантни, да смо их добро анализирали, да су закључци о веома лошем стању медијских слобода тачни.

Док се развијена друштва отворено суочавају са новим противречностима односа државе и медијских магната и рефлектују их кроз вишевековне вредности слободе штампе, проблеми медија у Србији и даље су у домену „невидљиве руке“ која њима управља. У Извештају Савета издвојили смо и анализирали три аспекта овог проблема: нетранспарентност власништва, финансијски утицај државе на медије и улогу РТС-а. Чак 18 великих медија у Србији је у власништву људи који се скривају иза оф-шор рачуна, или као параван користе особе које нису прави власници. Ова ситуација не само што онемогућава грађане да повежу садржаје у Вечерњим новостима и на ТВ Авала са интересима Милана Бека и Жељка Митровића, већ доводи и до незаконите концентрације. Уколико није познат прави власник, немогуће је утврдити да ли он контролише и друге медије, односно да ли је дошло до концентрације. Скривено власништво и медијска концентрација су законом забрањени, постоји институција која закон спроводи, као и државна стратегија донета у широкој јавној расправи. Све постоји, осим транспарентности медијског власништва и спречавања концентрације. Уместо да ради посао због којих је основана, РРА заправо учествује у кршењу закона.

Скривено власништво и скривена концентрација само су један аспект „невидљиве руке“. Власт у Србији за пропаганду годишње издваја најмање 15 милиона евра, а када се томе додају и средства која се издвајају за рад медија, долазимо до износа између 36 и 40 милиона евра.

Шта добијају заузврат?

Министарство животне средине за медијску промоцију издваја најмање 1,5 милиона евра годишње. Крајем прошле године, Савет је доставио Влади Извештај о послу постављања оптичких каблова кроз Србију, који је поверен предузећу Нуба инвест. Према наводима из хрватских медија, власник Нуба инвеста је близак пријатељ министра Дулића, што министар никада није демантовао. Медији су прећутали Извештај Савета.

Посебно важан део „невидљиве руке“ су ПР агенције и продукцијске куће. Део државних институција и јавних предузећа редовно ангажује приватне ПР фирме, иако у свом саставу имају читаве службе задужене за исте послове. Најчешће сарађују са конгломератима иза којих стоје Срђан Шапер и Драган Ђилас, а то су управо оне фирме које имају највредније послове са телевизијама и у прилици су да утичу и на оглашавање, и на уређивачку политику. Наравно, агенцију Профајлер тим, која је повезана са Александром Вучићем, редовно ангажују општине у којима је на власти СНС.

Другим речима, имамо и законе који забрањују сукоб интереса, забрањују политичким странкама да оснивају медије, имамо закон о финансирању политичких кампања, имамо прописе који регулишу јавне набавке услуга оглашавања, имамо и институције које ове законе спроводе и безброј стратегија. И опет се ради све оно што је забрањено.

У развијеним друштвима јавни сервис је центар заштите јавног интереса у информисању, јер поставља и штити професионалне стандарде према којима се усмеравају и приватни медији. У Србији, међутим, РТС је најконтролисанији медиј, што грађанима који га финансирају ствара вишеструку штету - не само што не добијају ваљане информације, већ се радом „јавног сервиса“ подстиче деградација професионалних стандарда. Сва питања од значаја за независан и одговоран рад јавног сервиса код нас се решавају на начин супротан пракси демократских друштава. Јавни сервис би морао бити отпоран на притиске власти, а држава би морала да контролише трошење буџетских средстава која се издвајају за његов рад.

У Србији, међутим, скупштина намеће РТС-у обавезу да њена заседања преноси у целини (за разлику од, рецимо, ББЦ-а, који самостално одлучује који делови скупштинске расправе су релевантни за јавност), а истовремено не реагује на чињеницу да РТС од 2008. године не извршава законску обавезу да јавности, влади и скупштини достави своје завршне рачуне. Савет је за потребе Извештаја о медијима годину дана покушавао да од РТС-а добије документацију о њиховој сарадњи са ПР агенцијама и продукцијским кућама. Упркос налозима Повереника за информације, до данас нисмо добили тражене податке. Директор РТС-а је платио казну због непоступања по налогу Повереника, новцем грађана којима је претходно ускратио информације о пословању јавног сервиса.

Основни циљ Савета је био да покренемо широку расправу о положају медија у Србији, тако да смо током рада на Извештају сарађивали са бројним медијским експертима и страним и домаћим организацијама. Текст смо више пута допуњавали у складу са сугестијама људи који се годинама баве медијима, или раде у њима, а како је радна верзија извештаја била упућена многима, дошла је и до многих који су били предмет истраживања. Тако смо добили и неке сугестије које нисмо прихватили.

Управни одбор РТС-а нам је у знак добре воље доставио неколико тражених докумената и најавио да ће убрзо дати и остале, али су приговорили да Удружење телевизијских експерата са којим смо сарађивали прича неистине и да њихове материјале не би требало да користимо, јер је у току кривични поступак који РТС води против удружења. Захвалили смо им се на оних неколико достављених докумената. Остале још увек нисмо добили.

Из Мекен групе покушали су да нам објасне да њихова сарадња са државним органима и није тако велика, нити су везе Срђана Шапера са ДС важне. Након овог састанка, унели смо у извештај извод из интервјуа у ком председник Тадић објашњава како иза њега не стоји нико, сем тројице пријатеља, од којих је један Срђан Шапер.

Представник агенције А-медиа није негирао да ова фирма сарађује искључиво са државним органима које воде кадрови Г17 плус, али је рекао да за то није знао, да ова фирма нема никакве везе са Г17 плус, иако је њен директор и један од уделичара истакнути члан ове странке Томислав Дамњановић. Господин Дамњановић наводно уопште и не води пословање А-медие. Један од аргумената представника ове агенције, неубедљив као и сви остали, био је да ће поднети тужбу против Савета ако не избацимо из Извештаја пасус о њиховој фирми. Пасус је остао.

Јасно је због чега власт има потребу да контролише медије. Слободни медији су најснажнија препрека системској корупцији, а контролисани медији су њен најмоћнији подсистем. Готово свакодневно, на београдским улицама и на путевима широм Србије одвија се живи театар који најбоље оцењује рад министара надлежних за економију, приватизацију, пољопривреду, запошљавање и социјалну политику - оних које највише издвајају за услуге оглашавања.

Власт настоји да стварне последице свог поступања сакрије од јавности не само полицијским кордонима, већ и бучном рекламом, за коју је спремна да издвоји енормне суме новца из џепова незадовољних грађана. Закључујући вредне уговоре са властима и њиховим пропагандним агенцијама, медији преузимају не само обавезу да преносе пропагандне садржаје, већ и да затворе очи пред стварношћу.

„Невидљива рука“ заправо је врло видљива. Треба само одбити да затворите очи.

Коментари читалаца листа Данас (10)

Dejan R. Popovic, dipl. inz.Дејан Р. Поповиц, дипл. инз. | 13/10/2011 20:33

Број препорука: 11Препоручи Предложи за брисање

Тацне су реци господје Барац: "Уместо да ради посао због којих је основана, РРА заправо учествује у кршењу закона." На пример, одредбе Закона о радиодифузији која гласи:

"Ималац дозволе за емитовање програма

Члан 41

Ималац дозволе за емитовање програма може бити само домаће правно или физичко лице које је регистровано за делатност производње и емитовања радио и телевизијског програма и које има седиште, односно пребивалиште на територији Републике Србије.

Домаће правно лице у коме су оснивачи страна правна лица регистрована у земљама у којима према унутрашњим прописима тих земаља није дозвољено или није могуће утврдити порекло оснивачког капитала, не може учествовати на јавном конкурсу за дозволу за емитовање програма.

Страно физичко или правно лице може учествовати у оснивачком капиталу имаоца дозволе за емитовање програма највише до 49% укупног капитала, осим ако међународним уговорима које је ратификовала Савезна Република Југославија није друкчије предвиђено.

Ради контроле структуре и порекла капитала имаоца дозволе, ималац дозволе је дужан да за сваку промену власничке структуре прибави претходну сагласност Агенције.

Страно физичко или правно лице не може да учествује у оснивачком капиталу установа јавног радиодифузног сервиса."

markoмарко | 13/10/2011 21:45

Број препорука: 71Препоручи Предложи за брисање

свака вам цаст! само то имам да казем.

Valjanje u blatu.Ваљање у блату. | 13/10/2011 23:34

Број препорука: 46Препоручи Предложи за брисање

У Србији је зло толико укорењено у свим порама, да заиста мислим да нема краја.
Сви који су у политици,али дословце сви,размисљају само како да се намакљају лове.
Нема од ове земље ниста.Контролисани медији,контролисано правосудје,строго контролисани токови новца (са преусмерењем у сопствене дзепове).
Па замислите само ако се кроз јавне набавке годисње "отме" од 700 милиона до милијарде еура.Па која економија то мозе да издрзи.Зато млади,сви који имате било какве сансе да побегнете из ове луднице,уцините то сто пре,да вас не пита старост где вам је била младост.

cyцy | 14/10/2011 00:15

Број препорука: 9Препоручи Предложи за брисање

Један добар део чињеница из извештаја се и могао наслутити, тј. барем је могао наслутити неко ко размишља својом главом.

Сад кад је све то документовано у извештају, остаје нам нерешен други (и већи) део проблема - корумпирана извршна власт и надлежне државне институције које не раде свој посао.

Само грађани могу да казне корумпирану власт и разграде овај наказни тајкунско-партократски систем, прво грађанском непослушношћу, а затим и на изборима. Крајње је време да политичари постану одговорни за оно што раде и да се успостави права грађанска контрола државних институција, јер ултимативно они би требало да су ту због нас грађана ове земље, а не обрнуто !

katicкатиц | 14/10/2011 00:26

Број препорука: 61Препоручи Предложи за брисање

конацно неко да казе! Свака цаст!

ZoranzЗоранз | 14/10/2011 00:38

Број препорука: 43Препоручи Предложи за брисање

Борба са ветрењачама,новинари бивши отпораши сада добро ухлебљени.Корумпирани ушемљени у дрп систем по њиховој мери демократија зашто би се они бунили?. Ми што лупасмо у шерпе и лонце сада се лупамо по лудој глави,а радикали и њима слични сад са правом ликују. Све више гладне деце и народних кухиња.

Tatjana Motic StamenkovicТатјана Мотиц Стаменковиц | 14/10/2011 00:38

Број препорука: 46Препоручи Предложи за брисање

хвала вам сто сте нам отворили оци,

GiantГиант | 14/10/2011 12:21

Број препорука: 3Препоручи Предложи за брисање

Подржавам, с тим што је изостављено и вишегодишње политбировско новинарство РТВ Студио Б, када је у питање информативни програм...

nislija 100%нислија 100% | 14/10/2011 14:11

Број препорука: 3Препоручи Предложи за брисање

после овог известаја САВЕТА ЗА БОРБУ ПРОТИВ КОРУПЦИЈЕ, који се односе на "ТРАНСПАРЕТНИ" МЕДИЈСКИ ЈАВНИ СЕРВИС-РТС, могу да казем само: ССОКАНТНО ! МИ ИЗ "УНУТРАСЊОСТИ" СБИЈИЦЕ ЗАХТЕВАМО, ПОД ХИТНО, ФОРМИРАЊЕ РЕГИОНАЛНИХ ЈАВНИХ СЕРВИСА !!! ДОСТА НАМ ЈЕ, ВИСЕДЕЦЕНИЈСКЕ, ПРАКСЕ ДА САЦИЦА МОЦНИКА У БЕОГРАДУ ОДЛУЦУЈЕ О СВЕМУ У СРБИЈУ, УЗ ПОМОЦ СВОЈИХ УРЕДНИКА И ТЗВ. НОВИНАРА- ПРОДАНИХ ДУСА НА СТРАТЕСКИМ МЕСТИМА !!!

Miki BGМики БГ | 14/10/2011 23:11

Број препорука: 1Препоручи Предложи за брисање

Одличан текст. На жалост, недоступан широј јавности јер је спрега политичара, медија и контраверзних бизнисмена јача од демократије у повоју. Зато није ни чудо што се на челу две велике медијске куће - РТС-а и Вечерњих новости налазе два полтрона свих режима, Александар Тијанић и Манојло Вукотић, обојица без факултетских диплома! Такозвани "вечити студенти", мада је Вукотић увелико у осмој деценији живота, а и Тијанић је ближи продуженој граници за одлазак у пензију него дипломи факултета. Са таквим ликовима, самозваним новинарским величинама, јако је лако манипулисати, али тешко или скоро немогуће градити отворено, цивилизовано, демократско друштво.


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...