На провери спорне приватизације

22. јун 2011

ИЗВОР: БЕТА, НИН, ТАЊУГ

Министарка правде Снежана Маловић каже да Тужилаштво за организовани криминал више месеци проверава све спорне приватизације.

Snežana Malović

"Нико ко је допринео чињењу кривичног дела, неће бити изнад закона", објанснила је Маловић и додала од истраге неће бити изузети ни они који су од 5. октобра до данас у различитим периодима радили у државним институцијама, на приватизацији као што су Агенција за приватизацију, Комисија за хартије од вредности, ако се утврди њихова одговорност.

По њеној оцени, до сада није постојала у довољној мери координација различитих државних органа у борби против корупције, Агенције за приватизацију, Тужилаштва за организовани криминал, Комисије за хартије од вредности и полиције. Суштина рада тих, како је навела, координисаних институција, биће у проактивним истрагама.

Министарка правде изразила је наду да ће председници судова бити изабрани до краја године, а очекује да конкурс буде расписан по завршетку процеса преиспитивања одлука првог сазива Високог савета судства о судијама које у децембру 2009. нису изабране на функције. Према Уставу Србије председнике судова бира Скупштина, а изменама Устава та пракса требало да буде промењена и да се пребаци у надлежност Високог савета судства, казала је Маловић.

"Пре две недеље је одржан састанак републичког тужилаштва и тужилаштва за организовани криминал како би се све истраге координисале односно како би се подаци објединили", рекла је Маловић за сутрашњи НИН наводеци да се то не чини због притиска Брисела. 

Она је додала ће бити проверавана улога Народне банке Србије у сумњивим трансакцијама које су се обављале преко ње. 

Маловић је додала да су покренути преткривични поступци о корупцији у јавним предузећима, као што су Колубара и Галеника, а да њена улога није да истражује те појаве већ да координира између државних органа како би тај поступак био ефикасан. 

Маловић каже да ће до краја недеље то министарство предложити план борбе против корупције. "Против корупције се можемо борити превентивно, репресивно, едукацијама и другим мерама, а наше виђење је да се та борба одвија у три правца", рекла је Маловић. 

Према њеним речима, у првој фази предстоји иновирање и имплементација Стратегије и акционог плана борбе против корупције, јер су ти документи донети 2005. године и предтављају нормативну и институционалну базу деловања у тој области. 

"Србија је то превазишла и радна група на чијем је челу директорка Агенције за борбу против корупције Зорана Марковић, покушаће да лоцира све конкретне мере које по секторима морају да се предузму како бисмо превентивно деловали на корупцију", казала је Маловић. 

Она је навела да нови план борбе против корупције предвиђа координацију државних органа у борби против корупције и лоцирање свих акутних тачака у процедури и законима које погодују корупцији.

Шуковић: Прљав новац ушао у Србију

Члан Савета за борбу против корупције Данило Шуковић каже да би истрага приватизација у Србији на захтев Европске уније требало да допринесе јачању домаћих институција.

Европска унија је затражила преиспитивање приватизације више од 20 предузећа да би се утврдило да ли су у складу са законом и европским критеријумима. На том списку су, према писању медија, Сартид, Југоремедија, Шинвоз, Срболек, Застава електро, Ц маркет, Мобтел. Брисел захтева и да се утврди да ли су 2001. године дозволе за извоз шећера из Србије у ЕУ биле у складу са законом, и да се провери давање градјевинског земљишта у закуп.

"Важно је да се покрене питање истраге приватизација у Србији. То је добро и то ће нас натерати да јачамо институције", казао је он и нагласио да захтев ЕУ јача притисак да се преиспитају спорне приватизације у Србији на које Савет одавно указује и о чему је тужилаштву достављена документација. 

Према његовим речима, Савету за борбу против корупције су највише примедби доставили мали акционари који тврде да су оштећени, и синдиката који сматрају да им је угрожена синдикална активност. 

Шуковић је додао да Савет годишње прими око 400 примедби на приватизацију. "Модел приватизације у Србији омогућавао је корупцију, а одлуке које су се доносиле биле су на штету државе, предузећа и грађана", казао је он. 

Он је нагласио и да при приватизацији током 1990-их година није било битно порекло новца што је утицало да "прљав новац" уђе у Србију и то је цена коју сада плаћамо. 

"Уместо да је процес приватизације био транспарентан и омогућио да се дође до новог власника који би опоравио предузеће, ишло се у приватизацију по сваку цену, а фирме су куповане не због посла, већ због локација и других користи", казао је он. 

Шуковић је навео да има много примера успешне приватизације - "правих власника, чији су интереси у сушттини исти са интересима радника".


Упозорење:

Веб портал 'Савет за борбу против корупције' не одговара за садржај објављених коментара. Сва мишљења, сугестије, критике и други ставови изнесени у коментарима су искључиво лични ставови аутора коментара и не представља ставове редакције Веб портала 'Савет за порбу против корупције'.

captcha image
Reload Captcha Image...