- Насловна
- /
- Савет у медијима
- /
- Радио, телевизија и штампа
- /
- Све афере Милана Бека

Све афере Милана Бека
ИЗВОР: Е-новине
Буразерска приватизација: Милан Беко, тајкун ( Фото: Г. Срданов )
Притиснути беспризорним економским показатељима и свакодневним политичко-криминалним аферама, Борис Тадић и пријатељи разумели су да у предизборној години морају остварити какве-такве резултате којима ће збрзати наивне гласаче. У коров зарасла област правосуђа учинила се идеалном за изборну кампању и кренуло је што осам година стоји: наводно је покретнута истрага о политичкој позадини убиства премијера Ђинђића; постигнут је повољан "деал" са Светланом Ражнатовић; ухапшени су блиски сарадници поштењачина Велимира Илића и Милутина Мркоњића; под истрагом су сумњиви “берзански” послови Милана Бека..

Након што је из кабинета председника стигло “зелено светло” за истрагу сумњивих тајкунских послова о којима Верица Бараћ и Савет за борбу против корупције већ годинама пишу кривичне пријаве, Виши и страховито независни суд у Београду је 16. маја 2011. забранио располагање земљиштем Луке Београд фирми “Wорлдфин” (регистрована на истој адреси као и предузеће “Новафин” у власништву Милана Бека, које је преузело акције Ц маркета за рачун власника Делте, Мирослава Мишковића) и њеном власнику Милану Беку, додуше, у оквиру преткривичног поступка који у Србији може трајати и дуже од пет година.
Није требало ни годину дана да Виши суд размотри кривичну пријаву коју је Савет поднео у јуну 2010. и која терети 17 особа због сумњи да су незаконитим поступањем у поступку преузимања акција "Луке Београд" држави нанели штету од најмање 21 милион евра, куповином акција по цени двоструко нижој од тржишне. Пријаве су се односиле на Милана Бека и бившег министра привреде Предрага Бубала, као и одговорне људе у Агенцији за приватизацију, Акцијском фонду,Комисији за хартије од вредности. Мера забране располагања је донета како би се спречило да Милан Беко за скупе паре прода јефтино и незаконито стечену имовину. Припремно рочиште је заказано за 29. јун 2011, иако је Савет још 2008. године предао Влади Србије и Акцијском фонду извештај о продаји Луке Београд у коме наводи да је “продаја тог предузећа обављена уз бројне преваре и уз деловање државних органа у интересу крупног капитала најбогатијих људи у земљи”.

И таман када су Тадић и Идоли помислили да се Верица Бараћ умирити може, из Савета за борбу против корупције стигла је 17. маја 2011. нова кривична пријава, опет против Милана Бека, али овај пут због “приватизације” компаније Вечерње новости, теме коју су е-новинеобјављивале прошле године, недвосмислено указујући на низ кривичних дела ради прибављања незаконите материјалне користи.
“Затечени смо количином несарадње и незаконитости државних институција. Годинама се тајило да Новости заправо никад нису приватизоване“, изјавила је Верица Бараћ, без трунке разумевања за тешки предизборни период у коме се налазе Демократска странка и енглеска пацијенткиња Снежана Маловић.
Савет за борбу против корупције представио је Извештај о приватизацији компаније Новости, који је Влади Србије достављен 17. маја 2011. У допису који је Влади достављен уз Извештај, Савет је предложио одржавање састанка на којем би било размотрено шта се може предузети како би се отклониле последице кршења закона у приватизацији Новости, чиме би се спречило увећање штете по државу. Савет, међутим, до краја јуна није добио никакав одговор из Цветковићеве Владе.
“Две недеље смо чекали одговор Владе и очекивали да ћемо до сада већ разговарати о Извештају, јер би толико незаконитости, колико их је било у поступку приватизације Новости, представљало црвену лампицу за сваку Владу. Ако Тужилаштво не види разлоге за процесуирање и ако у овом случају не види елементе организованог криминала, онда ми немамо никакве шансе у борби против корупције. На овом случају види се спрега извршне власти и центара финансијске моћи, захваљујући којој, некажњено можете нанети штету држави. Државне институције у последњих десет година доносиле су незаконите одлуке на штету државе, а у корист интересне групе која је 2000. године узурпирала предузеће, и тајкуна са којима је та група договорила преузимање већинског пакета акција. Више од годину дана Савет је прикупљао и анализирао документацију о приватизацији 'Новости' из које се јасно види да је компанија 2000. године била у друштвеном власништву, а да је 2006. године приватизована на незаконит начин, договором директора компаније Манојла Вукотића и бизнисмена Милана Бека. У тим незаконитостима учествовао и Предраг Бубало, који је био министар за привреду у време кад је Беко преко повезаних фирми на берзи купио око 62% акција "Новости", јер није спровео закључак Владе Србије о ревизији власничке структуре у Новостима”, рекла је председница Савета Верица Бараћ, уз бизаран детаљ да Комисија за хартије од вредности никада није доставила тражену документацију и поред интервенције Повереника за информације од јавног значаја.
Пошто ни после две радне седмице Влада није одговорила Савету, Верица Бараћ је одлучила да информације и доказе представи јавности, што е-новине верно преносе с нескривеним одушевљењем и надом да ће Забела добити нове и заслужне штићенике.
Србија се гради у пхотосхопу: Лука Београд, к'о нацртана
Извештај о приватизацији компаније Новости (1. јун 2011)
- Приватизација Новости започета је у 1991. години по тадашњем Закону о друштвеном капиталу.
- Овај поступак је завршен решењем Дирекције за процену имовине од 19.07.1999. године по коме је верификована вредност капитала и власничка структура, и то приватна око 70% и друштвена око 30%.
- Пресудом Вишег привредног суда која је правоснажна, поништено је решење Дирекције од 19.07.1999. године.
- После доношења пресуде Вишег привредног суда Урс 84/99 од 16.02.2000. године Дирекција је дана 29.02.2000. године донела решење којим поништава сва своја ранија решења, све одлуке Новости и јавне позиве за упис акција.
- Према томе, у моменту доношења Закона о приватизацији у 2001. години Новости нису приватизоване по претходним прописима, нити је тај поступак започет. То значи да је законит поступак приватизације „Новости“ могла спровести једино Агенција за приватизацију на основу Закона о приватизацији.
- Међутим, 12.10.2002. године „Новости“ доносе одлуку о утврђивању укупног капитала и утврђењу власничке структуре, тако што преписују исти однос као у поништеном решењу, односно, приватни око 70%, а државни око 30%.
- Привредни суд на основу одлуке „Новости“ од 12.10.2002. године, без процене утврђеног капитала, без сагласности државе, односно другог оснивача и без примене Закона о приватизацији врши регистрацију. Решење суда о регистрацији је сачињено од пет образаца од којих четири обрасца потписује судија Мирјана Трнинић, а образац број 2, којим се уписује укупан капитал и власничка стуктура потписује други судија, Марина Томић (факсимил). Очигледно је да је било притисака на судије да се без обавезних сагласности и без доказа о уплати оснивачког капитала, изврши упис власничке структуре који није у складу са законом. Образац бр. 2 не садржи образложење на основу чега је суд прихватио приватизацију када није било процене, није било утврђења власничке стуктуре, није Влада дала своју сагласност на структуру капитала и све то није урађено у складу са Законом о приватизацији.
Чланови Савета: Данило Шуковић, Милић Миловановић, Јелисавета Василић, Верица Бараћ - председница Савета, Мирослав Милићевић - потпредседник, Душан Слијепчевић ( Фото: Стоцк )
- Дана 17.05.2005. године дата је понуда за преузимање акционарског друштва од стране фирме иза које стоји WАЗ, међутим, Влада доноси закључак 9. 06. 2005. године којим констатује да власничка стурктура није утврђена. Након наведеног закључка Комисија обуставља поступак преузимања.
- Дана 16.02. 2006 године Влада доноси заклључак да се изврши ревизија процене и власничке стуктуре капитала Новости и даје налог Министарству привреде да спроведе тај поступак.
- Министарство не поступа по налогу Владе и не предузима ни једну радњу у циљу ревизије капитала и власничке стуктуре.
- Дана 27.05.2006 године Новости почињу поступак укључивања акција на Берзу и ни тада Министарсто не предузима ништа да се обустави тај поступак до окончања поступка ревизије из закључка Владе.
- У проспекту за трговање на Берзи, Новости наводе податак да имају право коришћења са 6000 м2 пословног простора, што је нетачан податак.
- У том моменту када се проспект даје Комисији за хартије од вредности на целој згради је као власник уписана држава.
- Комисија за хартије од вредности не контролише наводе из проспекта и не контролише учешће на берзи повезаних лица. Комисија не реагује ни када сам Беко изјави да су у трговању учествовала два правна лица која су повезана, јер су оба у власништву господина Бека. Из дописа Комисије за хартије од вредности произлази да су ова правна лица, Стадлуx Реалстате и Ардос Холдинг, 2006. године прешла законом дозвољени праг од 25% акција и да су трећем правном лицу, Кармат Холдингс, који је исто повезано са њима, продала део капитала тако да сва три имају укупно 62,43%, на шта је комисија морала да реагује на основу Закона о преузимању акционарских друштава.
- 2004. године Новости су покренуле парнични поступак пред Трговинским судом у Београду под бројем XВИИИ-ИИ-2873/4 где је тражено да се утврди власништво на пословном простору у површини од 3.428,40 м2. Након вештачења Трговински суд доноси пресуду дана 13. 08. 2008. године којом досуђује Новостима право власништва на 7.232,85 м2. Ова пресуда је укинута и враћена на поновно суђење.

Уколико се у кривичном поступку утврди одговорност оних који су кршили закон и ако се она утврди, цео поступак приватизације може се поништити. С друге стране, недодирљива Комисија за хартије од вредности мораће и званично да утврди ко су повезана лица која су незаконито учествовала у куповини акција Новости на Берзи, иако се зна још од октобра 2010. да је њихов власник Милан Беко. Држава мора да заштити своје интересе и када је у питању више од 20 хиљада квадрата зграде на Тргу Николе Пашића, око чијег власништва спор траје још од 2004. године. Савет је предложио и да се хитно покрене поступак приватизације Штампарије.
Верица Бараћ је додала да је Савет анализом утврдио да су готово сви поступци током приватизације Вечерњих новости рађени мимо закона, уз сарадњу државних институција, те да се сада, ако тужилаштво прихвати наводе Савета, једино може поништити поступак.
“Ово је прави пример организованог криминала и корупције која се годинама догађа“, рекла је Бараћева, наводећи да су “државне институције годинама прикривале чињеницу да Новости нису приватизоване на законит начин будући да поступак пред Агенцијом за приватизацију никада није урађен”.
Она је нагласила да, иако је 2006. Влада Србије донела закључак да Новости заправо нису приватизоване те да треба прецизно утврдити колики је државни удео и да ли он заиста износи 23%, ту одлуку тадашњи министар привреде Предраг Бубало никада није спровео, већ су мимо ње акције Новости изнете на берзу и продате у року од осам дана.
Извештај Савета и пратећа документација:
Приложене датотеке: